avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela_S

Activitate Gabriela_S

Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
Pot sa mentionez ca tatal a fost obligat de lege sa plateasca pensia alimentara! Initial, nu a vrut, chiar a consemnat la procesul de divort ca nu vrea sa plateasca pensie dar evident ca a fost obligat iar pensia nu o trimite el de bunavoie, este trimisa direct prin virament bancar chiar de catre institutia unde el lucreaza, in ziua de salariu.
Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
mirebire, din moment ce exista o hotarare judecatoreasca definitiva, pe acea suma, evident ca aveam tot dreptul la acei bani! Daca procesul pentru micsorarea pensiei dura ani... trebuia sa nu mai ridic pensia in toata aceasta perioada pentru ca nu stiam cat si la ce suma are dreptul copilul meu?!?! Dar cred ca asta este meritul justitiei din tara noastra....
Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
Dupa parerea mea, cred ca nu trebuia sa mai fie niciun proces pe aceasta tema... se aducea la cunostiinta ca mai exista un copil in intretinere si se calcula din start suma, se dadea hotarare intr-un termen cat mai scurt si totul se incheia frumos.....
Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
Buna ziua,
Ce anume ar trebui sa sa scriu in acea cerere prin care cer sa nu restitui acea diferenta de bani? Asta pe simplu motiv ca momentan nu am niciun venit si mai mult, din punctul meu de vedere, nu este vina mea ca instanta a taraganat atata timp pana la pronuntare. Din start am fost de acord cu cererea fostului sot de a micsora pensia alimentara pe motiv ca acum mai are un copil spre crestere.
Multumesc!
Buna ziua,

De la ultimul meu post s-au mai intamplat diverse. La fiecare 2 saptamani ii trimit un email fostului sot si-l intreb daca vine sa-si vada copilul. Niciodata nu raspunde. Mai mult, am solicitat medierea pentru a ajunge la un numitor comun in ceea ce priveste comunicarea - a refuzat medierea si am raportul mediatorului autorizat cum ca refuza orice discutie asistata.

In week-end-ul care a trecut, s-a decis sa vina sa-si vada fiul. A raspuns la emailul meu cum ca vine sambata. I-am comunicat ca il astept la ora 11, cum este specificat in programul de vizita. In schimb, spre marea mea surprindere, cel mic a refuzat categoric sa isi vada tatal si, DIN PROPRIE INITIATIVA l-a sunat si i-a spus sa nu vina, ca el nu il asteapta si nu pleaca cu el, nu il intereseaza si nu vrea sa-l vada. Cu toate acestea a venit, si sambata la ora 11 ne-am intalnit in fata usii apartamentului in care locuim. Copilul i-a spus ferm si hotarat ca nu pleaca cu el, iar raspunsul celui care-i este "tata" a fost "- Esti obligat sa vi cu mine!!!". Cum aveam martori in casa, pentru ca am chemat niste prieteni care sa asiste la ceea ce urma sa se intample, fiind sfatuita de politistul de proximitate pe care l-am sunat in prealabil pentru a-l intreba cum sa procedez, sunt, din punctul meu de vedere acoperita de orice plangere.
Evident ca la 1/2 ora de cand a plecat de la noi de la usa, s-a oprit la sectia de politie si m-a reclamat ca nu vreau sa-i dau copilul. In consecinta, astazi merg din nou la sectie pentru declaratii!!!!

De ce trebuie sa trec prin asta? Cum sa procedez? Cum sa-i fac plangere pentru calomnie / defaimare / declaratii mincinoase?

Va rog sa-mi spuneti daca exista o formula legala de a stopa aceste plangeri nefondate.

Va multumesc!
Buna ziua,

Epopeea continua - am dat declaratie la politie cum ca eram in vacanta, impreuna cu minorul si tot ce s-a intamplat. Din cate am aflat fostul sot a mintit in declaratie, spunand ca nu l-am anuntat, ca a venit degeaba si a stat in fata usii. Ideea este ca eu am sms, prin care pot dovedi ca l-am anuntat si chiar am vorbit si telefonic in aceea perioada. El stia exact ca nu suntem acasa, dar a fost un prilej pentru a-mi face reclamatie.
In fine, a trecut vacanta, juniorul a fost la tatal lui o luna de zile, asa cum scrie in programul de vizita stabilit.
Acum sincer imi este frica, de fiecare data cand are program de vizita, si nu sunt acasa, inseamna ca ma poate reclama. Am ajuns sa-l intreb inainte de ziua in care teoretic ar trebui sa vina, daca vine sau nu. Ii scriu sms si email dar nu raspunde. Din cate am auzit, aceste sms-uri sau chiar email-uri nu sunt recunoscute in instanta.
Va rog frumos, dar in special rog un avocat, sa-mi spuna cum sa fac, sa am dovezi incontestabile ca nu ma opun si ca nu m-am opus niciodata ca tatal sa aiba relatii cu copilul. Nu pot sa stau acasa din 2 in 2 saptamani sa astept, poate vine / poate nu vine. Nu pot sa-i spun mereu copilului ca poate vine tatal lui, dar nu se stie.
Nu vine decat in vacante, dar cine stie, daca vrea sa faca rau, ma pot trezi cu el in week-end-ul in care are drept de vizita si ma reclama iar ca nu il las sa-si viziteze copilul.
Ce e de facut??
Va multumesc!
Multumesc din nou pentru sfaturi!
Am inteles despre ce este vorba si voi pune in aplicare aceste metode. Am ajuns la concluzia ca este mai bine sa strang dovezi de genul: email, facebook si tot ce ma poate ajuta sa demonstrez ca am avut buna intentie sa il ajut pe fostul sot sa aibe o relatie cat mai apropiata cu fiul nostru.
Multumesc frumos si va doresc un inceput de saptamana cat mai placut!
Buna ziua!
Multumesc frumos pentru sfaturi!
In toata aceasta perioada am incercat sa fim oameni si sa avem o relatie buna pentru copil. Strict pentru fiul nostru, pentru ca nu am vrut ca el sa aibe de suferit de pe urma neintelegerilor noastre. Au fost momente cand a intarziat si cu pensia alimentara dar am considerat ca nu este el de vina ci job-ul.. pentru ca acolo unde lucreaza sunt probleme cu salariile si din acest motiv nu am actionat in niciun fel. In timpul procesului de divort a pus o intrebare judecatorului: "sunt obligat sa platesc pensie alimentara"? in urma careia, judecatorul a zambit si l-a intrebat daca minorul este copilul lui! Bineinteles ca a raspuns ca da iar din acel moment judecatorul, cu acelasi zambet i-a raspuns ca va plati pensie atata timp cat copilul va face scoala si atata timp cat va fi nevoie!
Nu stiu de ce procedeaza astfel fostul sot dar va multumesc pentru sfaturi si voi incerca sa tin cont de ele. Nu stiu cum va fi pe viitor... ma refer la acea perioada in care el nu vine (cea de doua ori pe luna), trebuie sa il sun eu sa il intreb daca vine? Sa il rog sa vina? Cum sa fac? Sa pun copilul sa il sune? Pentru ca el poate spune ca a venit si nu i-am dat copilul... Ma astept la orice din partea lui in momentul de fata! Spre exemplu, el nu a sunat sa vorbeasca cu fiul nostru sau sa intrebe de el de pe 1 iunie pana pe 30 iulie cand a spus ca vine sa "isi exercite drepturile parintesti". Atunci i-am si zis ca suntem in vacanta si ca vom intarzia 3 zile... Dupa care a urmat acea plangere.
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!

L-am anuntat ca plecam la mare si in prima faza nu a avut nimic impotriva dupa care mi-a trimis un mesaj prin care ma anunta ca a mers la politie si a facut plangere penala. In privinta custodiei comune, daca cere autoritate parinteasca comuna, avand in vedere ca eu si copilul locuim in alt oras, la 300 Km. distanta, ar mai putea-o obtine? Baiatul este la scoala in clasa a treia, cum ar influenta viata copilului aceasta cerere a lui de custodie comuna?

P.S.: In ce consta acele dovezi scrise facute de mine pentru a-i facilita relatia buna cu fiul nostru? Trebuie sa mergem la un notar care sa constate ca fostul sot a venit in afara programului de vizita si ca eu ca si tutore legal ii permit acestuia sa aibe legatura cu copilul?

Multumesc!
Buna ziua!

Am divortat acum 4 ani si am obtinut custodia totala asupra fiului meu, atunci, in varsta de 5 ani. In tot acest timp, fostul sot a avut si are dreptul de al vizita din doua in doua saptamani plus o luna in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna, 3 zile in vacanta de primavara. Nu vine niciodata in acea perioada de doua saptamani, doar in vacantele copilului. Motivand ca lucreaza in ture l-am lasat sa aibe o relatie apropiata cu copilul si atunci cand a vrut am facut in asa fel incat sa se vada in afara orelor de vizita. La sfarsitul lunii iulie, inceputul lui august, am reusit sa obtin concediu si am plecat pentru cateva zile impreuna cu copilul la mare. Am revenit pe data de 3 august, deci, cu o intarziere de 3 zile... trebuia ca fostul sot sa il ia pe copil pe data de 1 august. Am discutat cu el la telefon si i-am explicat ca o sa revenim in oras pe data de 3 iar el a mers la politie si a facut plangere penala cum ca nu il las sa aibe o relatie cu copilul si ca ii fur din programul de vizita! Dupa cum am relatat mai sus, am avut bunavointa de a le facilita intalnirea ori de cate ori a vrut fostul sot si in afara perioadelor program- vizita.
In acest moment nu stiu ce sa fac deoarece ma ameninta ca o sa faca tot posibilul sa nu imi mai plateasca pensia alimentara si ca atunci cand copilul o sa implineasca varsta de 10 ani (acum are 9 ani), o sa ceara in instanta custodia fiului nostru. Nu l-a interesat niciodata cum se descurca fiul nostru la scoala, ce note are si multe altele... De cand ne-am despartit nu stie decat sa ameninte!
Va rog sa imi dati un sfat si daca ma puteti indruma catre cineva care m-ar putea ajuta in aceasta problema.

Multumesc!