avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate geck_g

Activitate geck_g

Asa este bine?

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul ………….., domiciliat in …………. ,in calitate de Petent, in Dosarul civil NR. .... depun prezenta lista cu martorul ce mi-a fost incuviintati prin incheierea din data de ………..
Este vorba de ……………., cu domiciliul in ……………… pe care il propun ca martor.

Data depunerii Semnatura
....................... .................

Buna, cine imi poate spune cum scriu pe foaie datele martorului si adresa, adica le scriu pur si simplu sau trebuie o "forma de introducere" ca de exemplu: Catre Judecatoria ..... Domnule Presedinte......
Discuție Contestare PV
Buna, cine imi poate spune cu ce motive as putea constesta un PV in care zice asa:

In ziua de xx.xx.2013, ora xx:xx, locul Str. Cuza Voda, Susnumitul la data si ora mai sus indicata, i-a adresat cuvinte jignitoare numitului Popescu.

Faptele comise sunt prevazute de art. 3 pct. 1 din legea 61/1991 (restul ce mai scrie este neintelegibil)

Cu ce motive as putea contesta acest PV?


Am inteles ca principala mea problema este sa comunic instantei in termen de 10 zile adresa exacta si numele martorului, dar as mai avea niste intrebari:

1. Pot modifica plangerea (contestatia) chiar daca acum au trecut cele 15 zile (dar ea a fost depusa in termenul de 15 zile)

2. Pot cere la politie plangerea care a fost depusa si sa fac o copie xerox dupa ea si sa o anexez constestatiei? Deoarece, de exemplu daca in plangere se spune ca pe strada A.I. Cuza s-au petrecut faptele, si in PV este trecut ca s-au petrecut pe alta strada, sa invoc motivul ca in plangere e o strada si in PV e alta strada si asa pot contesta mai usor?
adica as putea cere la politie plangerea si sa fac copie xerox dupa ea si sa o anexez contestatiei?
Buna, cine ma poate ajuta cu urmatoarea problema:

Am primit o amenda in urma unei plangerii si am depus o contestatie la PV si am specificat faptul ca nu ma aflam la data si ora in locul la care face referire PV, am spus in contestatie ca pot dovedi cu martor si mi s-a trimis o comunicare ca in termen de 10 zile de la primirea comunicarii sa indic adresa exacta a martorului. Acum vreau sa stiu ce trebuie sa zica martorul, sau pot depuna langa contestatie pe care am depus-o deja o alta in care sa zic ca acea plangere facea referire la alta strada decat cea care este trecuta in PV iar atunci sa invoc motivul ca sa gresit strada la care se face referie, cum e mai bine?