avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate miha859

Activitate miha859

Buna ziua, deoarece nu pot raspunde/ comenta la subiectul pe care l-am lansat initial, revin cu un subiectul pe forum.

Aici textul initial
www.avocatnet.ro/content/for...

Am vazut mai multe raspunsuri, din care deduc faptul ca unele persoane nu au inteles mesajul meu.

Intrebarea nr 1. NU AM PRIMIT niciodata o fisa de post.
Din raspunsurile dumneavoastra deduc ca nu este neaparat motiv de nulitate a contractului, dar ca firma poate avea probleme daca merg la ITM si ca poate fi motiv de demisie.

Faptul ca poate fi motiv de demisie imi este suficient, eu nu doresc decat sa plec, nu sa fac si alte probleme.

Intrebarea nr 2. Nu mi s-a cerut si nu am adus fisa de aptitudine de la medic - contractul este nul. Deci la fel, motiv de demisie.

Intrebarea nr 3 si care ma "doare" cel mai tare: Am semnat o ANEXA de formare profesionala si nu un ACT ADITIONAL. Aici au fost pareri pro si contra, asa ca nu am inteles inca daca o anexa care nu este mentionata in contractul de munca dar semnata este valabila sau nu.

Multumesc tuturor pentru raspunsurile la discutia precedenta.
Buna seara, am mai multe intrebari legate de contractul meu de munca, care nu cred ca este tocmai legal...

1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este obligatorie. Este motiv de demisie sau contractul este nul?
2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?
3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Multumesc anticipat, tot ce vreau acum este sa-mi dau demisia si sa nu fiu obligata sa platesc o anexa abuziva, mai ales ca nu mi-au prezentat nicio facture legata de acea formare - am fost doar amenintata cu anexa.