Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme contract de munca

Buna seara, am mai multe intrebari legate de contractul meu de munca, care nu cred ca este tocmai legal...

1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este obligatorie. Este motiv de demisie sau contractul este nul?
2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?
3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Multumesc anticipat, tot ce vreau acum este sa-mi dau demisia si sa nu fiu obligata sa platesc o anexa abuziva, mai ales ca nu mi-au prezentat nicio facture legata de acea formare - am fost doar amenintata cu anexa.
Fisa postului este un document obligatoriu ce se anexeaza (cea de care vorbiti dvs.) contractului de munca, dar nesemnarea acestuia nu atrage nulitatea contractului ci sanctiunea contraventionala a angajatorului.
Puteti trimite demisia dvs. prin posta, dupa cum vad ca insistati, dar ganditi-va ca poate va trebuie recomandare de la fostul angajator in cazul in care mai doriti sa lucrati.
Incercati incetarea CM cu acordul partilor, art. 55 lit. b din L. 53/2003.
1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este obligatorie. Este motiv de demisie sau contractul este nul?

Fisa de post este anexa la CIM. Elementul -F.Atribuţiile postului: Atribuţiile postului sunt prevăzute în fişa postului, anexă la Contractul Individual de Muncă.
Fara fisa de post avem sanctiune contraventionala in Codul Muncii.

2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?

Art. 27.-(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei muncii.
(2) Nerespectarea prevederilor alin (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
Inainte de semnarea contractului individual de munca trebuia sa mergeti la medicina muncii, fisa de aptitudine este documentul care atesta ca sunteti apta pentru prestarea acelei munci.
Dvs. nu aveti nici acum Fisa de aptitudine de la medicina muncii !

3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Participarea la formare profesionala la initiativa angajatorului, cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta, atunci trebuie sa aveti un act aditional la contractul idividual de munca cu privire la formarea profesionala incheiat inainte de participare in care sunt specificate conditiile si la ce va angajati urmand acele cursuri de formare profesionala. Acel act pe care il aveti Dvs. nu este legal.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic

1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este obligatorie. Este motiv de demisie sau contractul este nul?
Lipsa fisei postului nu este motiv de nulitate al contractului , dar poate constitui motiv de demisie fara peaviz.

2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?
Chiar daca art.27 alin.2 C.mun. dispune ca , neprezentarea certificatui medical care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei muncii atrage nulitatea c.i.m., potrivt art.57 (3) C.mun., nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Daca ati semnat-o este perfect valabila. Inregistrarea acelui act nu este o conditie de valabilitate a acestuia.
freeelis a scris:

2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?
Chiar daca art.27 alin.2 C.mun. dispune ca , neprezentarea certificatui medical care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei muncii atrage nulitatea c.i.m., potrivt art.57 (3) C.mun., nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

Doamna in cauza nu are nici acum fisa de aptitudine, angajatorul a trimis la medicul de familie, este corect ?
Contractul individual de munca este nul in momentul de fata ! Va rog frumos sa dati raspuns corect.

3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Daca ati semnat-o este perfect valabila. Inregistrarea acelui act nu este o conditie de valabilitate a acestuia.

Credeti ca este valabil acel act ?

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Raspunsurile sunt corecte d.p.d.v al legalitatii situatiei respective.

C.i.m. este nul daca nu a prezentat certificatui medical care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei muncii atrage nulitatea c.i.m., insa potrivt art.57 (3) C.mun., nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

Nu exista niciun text de lege care sa prevada ca inregistrarea anexei la c.i.m. constituie condite ad validitatem a acestuia.