avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate ameliaz

Activitate ameliaz

Buna ziua,

Bunicul meu detine o casa la care are act de proprietate pe casa iar terenul este dat in folosinta de primarie( asa a cumparat casa),bunica a decedat in urma cu 20 de ani si au avut 2 copii impreuna, un copil a decedat si au ramas 3 nepoti + cel de-al doilea copil al bunicilor. Bunicul doreste sa faca act de vanzare cumparare(fara clauze) unuia dintre cei 3 nepoti.
In acest caz actul de vanzare cumparare poate fi atacat de cel de a-l doilea copil al bunicilor ramas in viata?
Daca da, ce sanse are de castig si care ar fii modalitatea prin care nepotul respectiv sa obtina actul de vanzare cumparare fara drept de apel/ atac dupa moartea bunicului?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Act de vanzare-cumparare
Revin cu o intrebare.

Daca imobilul actual bunica mea il vinde si achizitioneaza un alt imobil pe numele nepotilor este in regula?Fiul ei ar mai avea ce sa faca?

Multumesc.
Răspuns la discuția Act de vanzare-cumparare
Buna ziua,

Este in regula atunci, obtin banii si voi achita prin transfer bancar iar utlerior nu mai conteaza ce doreste bunica mea sa faca cu banii.

Deci aceasta ar fi solutia cea mai plauzibila.

Va multumesc tare mult pentru toate informatiile.

Sunteti foarte buni in ceea ce faceti!!!
Răspuns la discuția Act de vanzare-cumparare
Buna ziua,

In regula.
Daca plata se face prin transfer bancar si am dovada transferului la pretul real la care este apreciat imobilul, bunica mea retrage banii din cont peste 2 luni(de exemplu) nu inseamna tot acelasi lucru?Nu v-a trebui sa dovedesc ce s-a intamplat cu banii din contul bunicii?

Multumesc.
Răspuns la discuția Act de vanzare-cumparare
Buna ziua,

Atat actul de vanzare cumparare cat si plata banilor sa fie reala?
Si daca plata este cash?Ea doreste banii cash din motive personale.
Absolut in prezent este ingrijita de noi in totalitate, de la hrana pana la plata facturilor si tot ceea ce tine de intretinere, mai este nevoie si de un act doveditor in acest sens?Sau cum as putea dovedi acest lucru in instanta?

Dar daca bunica mea initiaza un act de adoptie catre unul din nepotii ei majori?
Se schimba intr-un fel sau altul datele problemei?

Si dupa decizia de adoptie se efectueaza propriu-zis actul de vanzare cumparare la valoarea reala a casei cu banii cash?

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Act de vanzare-cumparare
Buna ziua,

Este singura propietara bunica mea.

Spuneti-mi o modalitate prin care bunica mea ar putea sa-l dezmosteneasca pe fiul ei fara drept de apel dupa moartea ei?
Ce portita legala exista sa nu poata fii atacat dupa moartea ei?
Nu pot sa cred ca nu exista nicio lege care sa ajute in astfel de cazuri , mai ales ca fiul ei este doar un interesat,nu a ingrijit-o niciodata nici in prezent nu o face.
El isi doreste sa decedeze pentru a-si cere drepturile, legea sustine astfel de oameni?
Care sunt procedurile sa nu se ajunga acolo?

Multumesc.
Bunica mea are 2 copii, unul a decedat in urma cu 2 ani si unul este dornic sa obtina casa in care locuieste bunica impreuna cu nepotii ei(nepotii fiind din partea copilului decedat), cel de-al doilea copil sustine faptul ca doreste sa obtina casa dupa moartea mamei sale(respectiv bunica mea), ce sanse ar avea acesta sa obtina aceasta casa daca bunica ar face contract de vanzare-cumparare(cu uzufruct ca actul sa intre in viguare dupa moartea ei) cu nepotii ei?Cum ar trebui sa procedeze nepotii ei ca dupa moartea bunicii acesta sa nu obtina casa prin instanta avand in vedere faptul ca aceasta este dorinta buncii in depline facultati mintale?