avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate geta3

Activitate geta3

Probabil ca ,daca aceasta este ultima solutie ,am sa achit suma ceruta.
,
Daca aveti 100% dreprate ,atunci legea nu este corecta ci este data de - ochii lumii.-
Daca legea ar fi data cu scopul de a ajuta persoanele defavorizate,asa cum este si fiul meu, (de mic sustinut ,cu greu, doar de un singur parine cu salariul minim pe economie si fara alte venituri sau resurse... si lat in pat ,in suferinta de aproape douazeci de ani ) ,,probabil ca ar fi beneficiat si el de aceasta facilitate.
Stiu ca FISCUL are nevoie de bani dar trebuie sa se uite si de la cine ii aduna. .Mai bine nu ar mai adauga principii la facilitati fiscale . . Sunt iarasi si iarasi... dezamagita de - capacitatea actuala -
pe care o avem , de a lua decizii corecte pentru noi toti.

Multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra. Toate cele bune .
Buna ziua
Am o problema, de mai multi ani ( cu muuuult stres si bataie de cap despre a fi sau a nu fi datori …) cu taxele de impozit pe cladire si curte,aplicate de primaria localitatii, pe o casa la sat, a carui proprietar este fiul meu cu handicap grav.
Este un imobil, care nu-i prevazut ca domiciliu in actul de identitate a fiului meu, la care mergem sa locuim, doar când se poate sta afara,in curte la aer curat iar in perioada mai rece a anului ,locuim la bloc in oras .
Fiul meu are pe actul de identitate trecuta adresa de la oras dar aici el nu beneficiaza de aceasta facilitate de a fi scutit la taxe impozit pe imobil ,eu platind anual impozitul pe cladire pentru ca este proprietatea pe numele meu.
Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns la problema mea, ce pot sa fac,daca am solutii pozitive asa cum prevede legea speciala 448 ,in favoarea nostra sau sunt nevoita sa platesc aceste taxe de impozit , la singura proprietate a fiului meu, pentru motivul ca nu are trecuta adresa in actul de identitate (C I )
Mentionez ca, se propusese executare silita pentru neplata datoriilor acumulate (aproximativ 800 lei). Este posibil sa ramanem fara casa? Ce putem face pentru a rezolva aceasta situatie ?
Multumesc frumos , pentru un eventual raspuns.
Cred ca solutia pentru scutire este sa reinoim actul de identitate pentru schimbarea adresei .
Sper sa rezolvam cumva.
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Impozit pe cladire si terenul aferent, platit de o persoana cu handicap grav?



Spre rusinea mea,nu am reusit inca sa imi rezolv problema .
Vin cu o noua formulare, mai actuala pentru ca acum primaria mentioneaza ca scutirea de impozit ,se aplica doar la adresa de domiciliu.

Fiul meu minor,locuind cu mine,are adresa de domiciliu de la locuinta mea si aici eu imi platesc impozitul ca orice contribuabil.
La sat locuim doar cat este mai cald ,pentru cura de aer curat necesare sanatatii lui.
Va rog mult sa ma indrumati si pe mine ,sa rezolv aceasta problema mai dificila.
Sunt nevoita sa-i schimb actul de identitate ,sa-i trec pe el adresa de la sat? si sa platim restantele ce s-au acumulat ?
Fiul meu nu poate beneficia de scutirea de la plata impozitului pe baza contractului ce il detine pe casa de la sat?
Are de platit incepand cu anul 2012 !Este normal? Trebuie sa platim?
Am citit candva,undeva , nu mai stiu exact pe unde, tot prin – legi - ,ca persoana cu handicap grav este scutita de taxe impozit la adresa de domiciliu sau daca nu este aceea locuinta sa,proprietate personala,se face scutirea la prima lui locuinta,resedinta (in caz de are mai multe). o mai fi valabila acea legea ?
Ce solutii am avea?
Multumesc mult pentru un raspuns.



Va multumesc mult , raspunsul dumneavoastra ma incurajeaza sa merg inainte in rezolvarea problemelor ce le avem cu aceasta primarie, pentru obtinerea unor drepturi date prin lege si luate de primarie
Uitandu-ma pe site-ul acestei primarii,am constatat ca,respectiva contabila indeplineste si functia de inspector iar doamna respectiva m-a informat ca primarul stie despre cazul nostru si nu a aprobat scutirea 100%.
Am sa trimit o noua cerere in care am sa solicit si raspuns in scris si folosind uneltele legale,am sa ma adresez si mai departe.
Este pacat ca ,in loc sa -mi consum energia in a ma ocupa de dificilele probleme ce ne apasa pe umeri,trebuie sa ma lupt ca sa se aplice legea ce se vrea a ne sprijini,oarecum.
Mii de multumiri si va doresc sanatate si mult succes in toate.
Cu multa consideratie
geta.
Imi cer scuze ca nu am mai postat un rand de ceva timp ,insa am tot asteptat de la primarie un raspuns , raspuns in scris ce mi-a fost promis dar nu l-am obtinut ,motivul lor fiind:
- ca nu am specificat in cerere ca doresc raspuns in scris ;
- ca nu se trimite raspuns in scris,la cererea mea,pentru ca scutirea s-a aplicat pentru cladire si terenul aferent cladirii.

Scutirea s-a aplicat pentru cladire si terenul aferent cladirii.insa curtea de la adresa noastra este impozabila,deoarece intra in categoria: ,,si altele” .
Este posibil sa se calculeze astfel si persoanele cu handicap care au ca locuinta o casa,sa plateasca totusi, impozit pentru curte?
Nu se scuteste locuinta (casa) si terenul aferent locuintei? intreb pentru ca ,pana si la bloc locatarii au un spatiu pentru uscator,gradina,etc., din jurul blocului.
Oare cum ar fi corect ? Daca persoana cu handicap grav are scutire 100%,se imparte totusi taxele acelei locuinte: taxe ce se scutesc si taxe ce se platesc?
Dintr-o alta sursa,am inteles ca ,socotind cadastral,terenul aferent cladirii inseamna terenul de sub cladire plus bordura locuintei(casei) de 1 metru.
Cand se specifica: scutire impozit cladire si teren 100%,despre ce teren este vorba? doar cel de sub cladire sau tot terenul de la adresa respectiva (in cazul nostru –curtea)???
Scuze pentru atat de multe intrebari ,insa tot mai sper la scutire 100% la aceasta adresa...
Va multumesc anticipat pentru un raspuns.
Am trimis cererea de scutire si certificatul de grad acum 30 de zile si am si numarul de inregistrare al cererii si cu toate acestea ,d-na contabila a incercat sa ma convinga ca am inteles eu gresit si ca se plateste 5o% impozit pentru casa,,ca nu sunt singura,ca si veteranii de razboi platesc, dupa mai multe discutii cu dumneaei , imi spune ca se face scutire pentru casa si terenul de sub casa iar pentru curtea din jurul casei se plateste aceasta suma de 50% si a specificat ca de fapt primaria nu a aprobat cererea mea de scutire impozit 100% .

M-ar interesa sa stiu daca aceasta scutire se deduce din bugetul primariei sau din bugetul statului . ..Daca s-ar deduce din bugetul statului cu ce l-ar afecta pe domnul primar?
Va multumesc mult pentru acest raspuns, indrumarea dumneavoastra imi este de mare folos si am sa va urmez sfatul, incerc sa obtin raspunsul primariei in scris (ca au trecut 30 de zile) ,la cererea mea si fac contestatie daca merge facuta aceasta procedura si se poate rezolva ceva.
Oare primarii mai respecta legea sau isi fac propriile reguli in regatul lor?
Multumesc inca o data,toate cele bune,
cu multa stima

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma indrumati ,daca se poate, am o problema cu taxele de impozit ce au aparut ,de platit, pentru fiul meu minor, cu grad de handicap grav, ,proprietar al unei case la sat (este o casa batraneasca,unde locuim pe perioada : iunie-octombrie,perioada cand este mai cald si se poate sta afara la aer curat) .
Pana anul acesta nu am platit impozite pentru aceasta casa (am cumparat-o special, pentru fiul meu imobilizat la pat, ,in 2008,pentru a sta mai mult la aer curat) dar de anul acesta, primaria este condusa din alta localitate (fiind un singur primar pe doua localitati) si acum,ca s-a schimbat contabila ( care nu stia cum se aplica legea cu scutirea aceasta si mi-a cerut sa revin dupa cateva zile ca sa reuseasca sa se documenteze,) ma pune sa platesc pe anul acesta 50% din taxa acestui an,plus o ramasita din anul anterior ,nu stiu ce reprezinta aceasta ramasita iar contabila spune ca nici ea nu stie ce reprezinta !!!???
Am citit la facilitati fiscale si desigur legea 448 ,art.26, dar nu m-am lamurit ca sunt obligata sa platesc aceste taxe anual... sincer o ducem foarte greu,traim din datorii si o povara de taxe in plus ar fi prea mult pentru noi.
Mentionez ca eu sunt platitoare de taxe impozit pentru un apartamentul din orasul G. unde locuiesc cu fiul meu pe perioada mai rece a anului iar pe CI. a fiului meu,este trecuta adresa mea de domiciliu. Ce am de facut ? Platesc taxe impozit ,daca fiul meu cu handicap grav este proprietarul?
Va multumesc anticipat ,daca ma puteti indruma ,in aceasta problema