avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters299834

Activitate ContSters299834

Răspuns la discuția Pensie alimentara
in 2012 s-a stabilit 175 ron din 700 brut cat era salariul minim pe economie atunci
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Pai asta imi era neclar, 1/4 din 1050 ( brut) sau 1/4 din 777 (net). s-a raportat la salariul minim pe economie din anul 2012, pentru ca tatal copilului nu are venituri in romania, ( lucreaza in italia )
Buna ziua,
Va rog sa-ti spuneti daca procentul de 1/4 din salariul minim pe economie (pensie alimentara) este calculat la salariul net sau brut .

Cu multumiri
Va rog sa nu intelegeti ca ar fi vorba de vreo urma de egoim din partea mea, razbunare sau alta rea-vointa. pur si simplu am ajuns la limita! acesta intentia de a avea fiul cu tatal o relatie civilizata a ajuns sa fie sufocanta, sa fie o obligatie, un control. ma simt eu mai mult tinta telefoanelor lui, decat copilul ( are posibilitatea sa sune pe tel fix cand copilul este acasa, iar eu la servici, insa nu o face, ma suna pe tel meu, pe wzapp, pe viber, ) la ore destul de tz.
Aceste " obligatii" imi sunt mie nelare. unde sunt stipulate ? in hotararea judecatoreasca nu, acolo este clar precizat dpar programul de vizitare, orarul de vizita, perioada vacantelor si suma pensiei alimentare. nu este scris nimic de telefoane zi de zi, raportul, interogatoriul. dupa partea mea de aceea exista programul de vizitare. "relatiile personale" se consuma in cele 2 eek pe luna pe care nu se onoreaza, telefoanele sunt precizare in vreo lege ?
are o relatie ok avand in vedere ca s-au vazut de 5 ori in 5 ani. nu imi vorbeste urat ,dar ma timoreaza prihic. nu face decat sa ma critice, ( daca mananca un mar, de ce nu i-am dat o para etc, ) ii induce copilului mereu sentimentul ca mama lui nu e buna de nm, daca ii spun ca nevoile copilului au crescut, imi spune ca atat i-a spus legea sa pleteasca, nu plateste niciun leu in plus ( de 170 ron), desi castiga 1800 E in italia (recunoscuti de el verbal + o chirie de 300 E in buc). ma simt controlata, ma simt presata. de ce.. ma intreb... daca am un copil cu cineva trebuie sa fiu la cheremul lui ori de cate ori pofteste? el nu s-a implicat niciodata in cresterea lui, in educatie ( fizic) am precizat ca doresc sa stiu ce obligatii legale am, in consecinta faptului ca nu vreau sa raspund interogatoriului zi de zi, nu morale
Multumesc pentru raspuns. insa pana la proces, daca nu raspund la tel , sau raspund mai rar, este o problema ?
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie cu care ma contrunt de ceva vreme. In urma separarii de tatal copilului , am facut proces pentru incredintarea minorului, acum 3 ani, s-a stabilit custodia comuna, un program de vizitare clasic, o pensie alimentara reprezentand 30 % din salariul minim pe economie. tatal lucreaza la negru in italia ( cel putin asa sustine) , ma ameninta ca o sa imi ia copilul, nu-l vede decat o sapt pe an, nu isi respecta programul de vizitare, pensia o plateste insa nu este nici 15% din necesarul costurilor ptr cresterea lui. ma amenita ca imi ia copilul, spune ca singura lui obligatie e sa plateasca acea pensie alimentara, iar dreptul de vizitare nu este obligat sa il indeplineasca. in fine... problema este ca, acum cu noua tehnologie, whatsapp, viber, ma supune unui integoratoriu constant, chiar si la ore nepotrivite, vrea sa il sune, vrea sa stie ce a mancat, vrea sa stie tot, inteleg ca este normal sa pastreze lgaturi personale cu minorul, insa eu sunt obligata dpdv legal ( nu moral) sa intermediez aceste legaturi ? ca sa-i facilitez si derutarea copilului, la modul ca mereu ii vorbeste urat de mine. precizez ca in hotararea judecatoreasca nu este stipulat niciun fel de paragraf ca trebuie sa fiu acasa la ora 21 cand suna el, ma simt fara intimitate, fara libertate. pentru " legaturi personale cu minorul" are program de vizitare, este problema lui ca nu il respecta. acum vine si intrebarea mea, in eventualitatea unui posibil viitor proces, faptul ca nu-i raspund la tel, mesaje ma poate afecta dpdm legal ? ii incalc un drept care nu este precizat nicaieri? dreptul meu la intimitate nu exista? dreptul copilului la un tata prezent, crestere si educare nu exista? dpdv lui de vedere, el are doar drepturi si obligatii nu :(
Răspuns la discuția Majorare pensie alimentara
Multumesc ptr raspuns. Dar in baza a ce anume poate fi raportata? Dovedit cu martori ca locuieste acolo desi nu figureaza cu venituri?
Buna ziua,

Revin cu o intrebare la dvs fiindca mi-ati fost de ajutor si-n trecut... Am o problema privind pensia de intretinere pe care o plateste tatal copilului meu. in urma unui proces cu o hotarare defivitiva si irevocabila s-a stabilit domiciliul la mama si un program de vizitare tatalui, o pensie amimentara de 170 de ron. Avand in vedere ca tatal locuieste de 3 ani in Italia, plateste pensia alimentatra lunar nici mai mult nici mai putin decat cat l-a obligat legea, nu si-a vizitat copilul decat de 2 ori in acest timp. (copilul are 4 ani ). LUCREAZA la negru si nu are domiciului stabil in Italia special ptr a nu plati mai mult. intrebarea mea este : Pot cere majorarea pensiei alimentare in conditiile de mai sus, raportate la salariul minim al Italial ci nu al ROmaniei? nevoile copilului au crescut si o intelegere amiabila a fost imposibila. Pot cere custodia unica (nu comuna) dat fiind faptul ca este plecat de f mult timp si aceasta lege prevede implicarea lui in cresterea si educarea copilului ceea ce nu este indeplinit? va multumesc anticipat