avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate alinapricopi

Activitate alinapricopi

Discuție Durata divort
buna ziua in cat timp ajunge instintarea pt divort daca sotul a zis ca a bagat divortul 12 martie2015,mentionez ca el este plecat in belgia si a zis ca a pus un avocat sa il reprezinte si ca va dura 3 luni pana vine,asa mult poate dura? va multumesc.
multumesc frumos pt raspunsul prompt m-ati linistit un pic.o seara placuta
buna ziua am mare nevoie de ajutorul dvs sa incep cu inceputul,in 2007 am plecat in italia cu iubitul meu la munca,toti bani ce ii faceam ii trimiteam in romania pe numele viitoarei soacre sa renoveze casa in care urma sa locuim noi doi,pe parcurs am aflat ca are acte pe casa cu uzufruct si totusi am continuat sa trimit lunar bani pana in 2012.Intre timp in aprilie 2012 ne-am casatorit ne-am intors in tara in 2013 am nascut o fetita dupa care au inceput problemele in casnicie,A plecat in belgia in oct 2013 cica sa ne intretina in 2014 iunie am plecat si eu cu fetita dar acolo sotul meu sa purtat foarte urat,zi de zi ma umilea,pana sa stau si flamanda si insetata doar sa nu il aud ca stau pe bani lui.Intr-o zi am hotarat sa il parasesc mi-am luat fetita mi-a fc fratele meu bilet de avion si i-am zis ca il parasesc ma amenintat ca imi ea fetita si ca nu vd nimic.De pe 2 dec 2014 sunt in Romania acasa la mama pentruca atunci cand m-am dus acasa la noi am gasit usile toate incuiate din ordinul sotului meu ca nu am voie sa intru in casa pana la partaj.De atunci traiesc un cosmar in fiecare zi ma ameninta ca nu pot dovedi ca am trimis bani prin western union si ca noi suntem casatoriti legal din 2012 si nu exista dovezi.E posibil sa nu pot face nimic sa fi pierdut tot? Am vz pe acest site ca se poate scoate chitante de la western union,am fost la banca si a zis ca nu e posibil asa ceva ca nu exista,sunt disperata in momentul de fata nu am bani de un avocat ca nu lucrez sunt in cautarea unui loc de munca,el zice ca deja a bagat divort dar nu mi-a venit nici o citatie acasa .Ce asi putea face in situatia de fata? Imi cer scuze daca am fost asa lunga dar am nevoie disperata de un sfat.Va multumesc

Răspuns la discuția Divort, furt de documente?
multumesc pt raspuns
plec in tara sa divortez si am luat si actele de la masina a sotului am cumparat-o impreuna dar e doar el trecut pe acte poate sa ma denunte pt furt de documente
Răspuns la discuția divort
nu este chip sa discutam nu vrea sa divortam,vreau doar sa iau ceva electodomestice hainele mele si a fetitei si niste mobila mentionez ca sunt toate cumparate de mine nu vreau nimic din munca lui.Am o fetita de 1 an si ceva si am nevoie macar de strictul necesar unde ma duc sa locuiesc asta pana cand imi revin.Partajul dureaza mult nu pot astepta atat de mult.va multumesc
Discuție divort
buna ziua in momentul de fata sunt in belgia si vreau sa plec in tara sa divortez si vreau sa ma duc in locuinta unde stateam cu sotul sa imi iau cateva bunuri cumparate de mine sotul poate sa ma denunte la politie ca am luat din casa inainte de divort?
Discuție Divort, partaj
buna ziua vreau sa divortez dar am o problema tot ce am fc cu actualul meu sot casa masina am facut-o inainte de casatorie cum sa demonstrez ca am trimis timp de 5 ani bani din italia si i-am bagat pe toti in casa si in ce am fc mentionez ca am trimis bani prin western union pe numele la soacra mea asi putea fc un extract cont ca sa dovedesc ca am trimis acesti bani ca sa am dovezi la tribunal,e valabil.va multumesc anticipat

asadar trebuie sa merg sa-mi fac fisa medicala mii de multumiri pt rasp
buna ziua am obtinut permisul de conducere in italia acum m-am stabilit in Romania si mi-am schimbat numele dupa casatorie ce acte sunt necesare trebuie sa-mi fac si fisa medicala va multumesc