avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Diana1995

Activitate Diana1995

Discuție Amenda sau nu?
Buna ziua, azi eram in Ratp Iasi si trebuia sa merg 2 statii, era ceva urgent si nu aveam bilet, nici macar bani. Controlorii au stat o statie pe scaun iar la urmatoarea s-au ridicat si au inceput sa controleze. Cand le-am spus ca nu am, mi-au cerut un act de identitate. Am zis ca nici asa ceva nu am si mi-au zis sa le demonstrez. Am tinut-o ca nu au nici un drept sa ma controleze in geanta, iar intr-un final au sunat la jandarmerie sa vina dupa mine. Am scos buletinul, m-a trecut pe o foaie gen pe care scrie el traseul si codul biletelor si ma tot intreba unde stau in iasi si ce putem face. L-am intrebat care sunt variantele, si mi-a zis ca daca nu ne intelegem imi da amenda de 45 lei pe loc si 100 lei in 48 h. La urma mi-a dat buletinul inapoi si mi-a zis sa vin cu 45 lei la ora 21 la un fast food de pe langa gara, daca nu ma trezesc cu amenda acasa. Se poate sa primesc amenda daca nu am semnat nicaieri si nici nu am primit nici o copie ceva?
Multumesc.
Discuție Bani de liceu
Buna ziua, tuturor!! Am intrat pe acest site in speranta ca ma va ajuta cineva cu cel putin un raspuns.. Am varsta de 18 ani impliniti in luna iulie a acestui an si de aproape un an de zile nu mai locuiesc cu parintii, ci cu prietenul meu, din cauza faptului ca am fost data afara de mama mea, tata fiind plecat in strainatate. Dupa ce am plecat, nu m-a cautat nici mama nici tata niciodata cu toate ca sunt la o distanta de 10 minute de ea, nici pe strada cand ii salut nu imi raspund. Ideea e ca ai mei nu voiau sa ma lase sa imi termin liceul, cu toate ca sunt la o scoala de elita si media de admitere a fost 9,23. Nu am absente, nu am probleme.. Cand am plecat de acasa, anul trecut eram in clasa a 11-a, mai exact la inceput pe la sf lunii septembrie si am discutat cu prietenul meu ca ar fi pacat sa las scoala neterminata, cel putin liceul. El m-a inteles, mama si sora lui au avut ceva de comentat dar important e ca m-a inteles el. Am terminat anul cu 9,30 si vreau sa fac si clasa a 12-a pt ca nu pot renunta.. pt mine scoala e importanta si cred ca mai bine as muri decat sa renunt la scoala. . Prietenul este intru totul de acord, singura problema este faptul ca sunt navetista, abonamentul lunar fiinde de 200 lei. Mi-as dori sa stiu daca as putea beneficia de acei bani de liceu, avand in vedere ca printre actele necesare este nevoie de copia si declaratia unuia din parinti, iar eu nici nu locuiesc nici nu vb cu ei. Exista vreo posibilitate? Mentionez ca nici de alocatie nu am beneficiat ca a luat-o mama pana sa fac 18 ani. Acum o sa fac la scoala o cerere, dupa care am inteles ca va veni pe numele meu. Astept sa imi oferiti un raspuns. Va multumesc anticipat!!