avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate cristiicta

Activitate cristiicta

Buna seara . am cumparat cateva produse ( vanzatori diferiti ) de pe un site chinezesc (aliexpress) sper ca am voie sa ii spun numele.
fiecare colet in parte nu depaseste suma de 25 dolari fiecare.
doar unul singur costa 25 dolari , restul sub sun 20 dolari.
intrebarea mea este , cumparand de pe acest site online (am facut plata , produsele au fost trimise de vanzator) , eu pe site neprimind nici o factura, am inteles ca mai noi la vama se cere dovada de plata a coletului. cum pot dovedii eu ca am platit coletul daca nu am o factura . plata online s-a facut cu visa card.
ma puteti lamuri cu aceasta problema ? cum pot dovedii plata produselor ?
pot scoate un extras de plata al cardului ?
avand in vedere ca produsele vin in colete diferite de la diferiti vanzatori va trebuii sa platesc taxe ? cel mai scump colet valoreaza 25 dolari. daca da , ce taxe ?
imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca nu aveti o legatura directa cu subiectul meu fiind un site de avocatura , avand cont aici ma gandeam ca ma puteti lamurii cu aceasta problema
Craciun fericit tuturor! Seara buna.
Discuție Autorizatie PFA
Am 16 ani si vreau sa-mi iau o autorizatie PFA de la primarie (se poate de la varsta de 16 ani)
Pentru urmatoarele activitati: Am sa vand tablouri facute personal de mine pe sticla deci nu sunt cumparate de undeva.

1. Am nevoie de casa de marcat pentru aceste tablouri ? pot fi incardare la categoria obiecte de cult sau orice alta categorie care sa nu includa casa de marcat obligatorie ?
2. Daca vine un control ce acte trebuie sa am ? Doar autorizatia ?

As dorii sa stiu daca este ok sa fac un PFA pentru tablourile facute de mine si vandule la randul lor, si orice alta informatie care ar putea sa ma ajute.

Vanzarea de tablouri se va face in Mamaia la anul.. dar vreau sa stiu de acum.

Multumesc.
Am 16 ani si vreau sa-mi cumpar o masina. Este vreo lege prin care nu pot face acest lucru? O pot cumpara ca si o persoana majora ? Am citit undeva ca pot cumpara un autoturism chiar daca sunt minor dar nu il pot imatricula pe numele meu.. Vreau sa stiu daca pot sa cumpar sau sa imatriculez masina, multumesc