Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autorizatie PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autorizatie PFA

Am 16 ani si vreau sa-mi iau o autorizatie PFA de la primarie (se poate de la varsta de 16 ani)
Pentru urmatoarele activitati: Am sa vand tablouri facute personal de mine pe sticla deci nu sunt cumparate de undeva.

1. Am nevoie de casa de marcat pentru aceste tablouri ? pot fi incardare la categoria obiecte de cult sau orice alta categorie care sa nu includa casa de marcat obligatorie ?
2. Daca vine un control ce acte trebuie sa am ? Doar autorizatia ?

As dorii sa stiu daca este ok sa fac un PFA pentru tablourile facute de mine si vandule la randul lor, si orice alta informatie care ar putea sa ma ajute.

Vanzarea de tablouri se va face in Mamaia la anul.. dar vreau sa stiu de acum.

Multumesc.
Pot desfasura activitati economice ca pfa persoanele fizice care au implinit varsta de 18 ani. Autorizarea ca pfa se face la registrul comertului din judetul de care apartineti cu domiciliul.
Codul caen 9003 activitati de creatie artistica. Aici sunt cuprinse activitatile artistilor individuali cum ar fi si pictorii.
Problema ar fi ca la autorizare trebuie sa depuneti si un act de studii/calificare in domeniu sau care sa dovedeasca experienta si recunoasterea publica pe care ati obtinut-o.
Ca pfa puteti sa vindeti cu factura, catre alte societati comerciale, care sa vi le expuna/vanda.