Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Liber profesionist (freelancer) sau PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Liber profesionist (freelancer) sau PFA

Bună ziua .Sunt un artist autodidact.Sunt membru fondator al unei asociație artistice mai bine de 20 ani.Am participat la mai multe expoziție de artă personale și colective.Am lucrat 13 ani ca pictor butafor la un teatru .Întrebarea mea este ,cum pot să devin liber profesionist sau cum pot opțin autorizația PFA ?Vâ mulțumesc .
csaba66, utilizator
Va deschideti PFA la registrul comertului si duceti acte de studii/ diplome/ certificari pentru profesia de pictor.
Stimate Dna Cristina Pais !Vă mulțumesc ptr răspuns.Întrebarea am pus deoarece am fost la Registrul Comerțului local unde m_ a informat că activitățiile cu care vreau să mă ocup nu incadrează în categoriile cuprinse în pfa ci la categoriile cuprinse ca liber profesioniști .M_am dus mai departe la ANAF local să depun cerere ptr opținerea codului fiscal să devin liber profesionist .Nu am diplomă de facultate ,dar cum am scris am lucrat în domeniul artei vizuale ani de zile .Știu că cazul meu este dificil dar întrebarea mea este cum pot totuși să mă opțin autorizație ori ca liber profesionist ori ca PFA