avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate cornis

Activitate cornis

Răspuns la discuția Furt calificat
Buna ziua !Multumesc frumos i-a venit baiatului numarul de dosar penal si ca prejudiciu nu este s-a recuperat atunci doar fapta si ca cei de la Kaufland doresc continuarea cercetarii .Baiatul nu a mai facut niciodata asa ceva nu stiu a fost cu inca unul ,a avut moment de ratacire eu de doua zile decand am aflat nu mai pot sa fac nimic .O sa iau legatura si cu un avocat de aici.
Baiatul meu in varsta de 30 de ani in 2017 ,impreuna cu un prieten au sustras din Kaufland unele produse in valoare de 490 lei au fost prinsi au predat ce au luat si l-i s-au intocmit dosar penal pentru furt calificat.Baiatul meu nu a mai facut asa ceva eu de abia acum am aflat ,nu are antecedente are si un copil as vrea sa stiu daca poate fi condamnat sau scapa cu o amenda administrativa prejudiciul fiind recuperat pe loc .Va multumesc !
Răspuns la discuția Mostenire, testament
pe noi nu ne-a chemat nimeni la nici o deschidere succesorala dar o sora de-a unchiului spune ca i-a trimis menajera copie de pe testament dar numa in ce priveste casa nu si bunurile .Se poate ataca acel testament ?
Răspuns la discuția Mostenire, testament
La cele aratate mai sus ce trebue sa fac in ordine cronologica si daca am sanse de reusita sau sa renunt.Astept un raspuns .Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Mostenire, testament
mama sotiei este decedata si ea dar mai are doua surori in aceeasi localitate cu unchiul decedat.El a decedat anul trecut si a mai avut un frate tot decedat iar menajera se pare ca a complotat cu o fata de-a fratelui acela decedat in rest cu nimeni nici la tf nu a raspuns mai mult a luat si apartamentul si toate bunurile ce le-a avut care nu erau de neglijat .Se mai poate face ceva in situatia data eu unde as putea sa ma adresez pt a solicita documentele necesare ca sa atac in instanta testamentul respectiv si daca exista vre-o sansa .Va multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire, testament
Revin se pare ca testamentul a fost facut acasa in urma cu 6 luni de a deceda de catre notar cred.Cum as putea afla numele notarului sau continutul testamentului totodata acesta nu putea fi facut sub presiune ?si el sa fi fost obligat sa semneze ?Unchiul sotiei vb deseori cu mine la tf atat cat ii permitea starea starea de sanatate dar nu putea vb despre aceste date cat traia deoarece era permanent monitorizat de menajera si pe noi ne interesa mai mult starea lui de sanatate sperand sa se faca bine iar ca sa mergem la el menajera motiva ca nu ne poate primi unchiul ca nu vrea sa-l vedem asa slabit.Am vb cu el la tf chiar cu o zi inainte de a deceda dupa care ea i-a luat tf motivand ca se simte rau el avand fibroza pulmonara.Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire, testament
Nu s-a dezbatut nici o succesiune el a decedat anul trecut in iunie si imediat dupa o luna menajera sustinea ca a fost facut testament in favoarea ei si totul e legal ,refuzand sa dea alte detalii ,ea fiind se pare ajutata si de o verisoara de-a lui nevasta-mea la randul ei nepoata de-a lu unchiu.
Răspuns la discuția Mostenire, testament
Unchil sotiei avea 77 ani la data decesului iar testamentul a fost facut cu 6 luni inaintea decesului .Nimeni nu a vazut testamentul si nu se stie unde a fost facut din cate se pare a adus pe cineva acasa menajera si l-a intocmit.Alte detalii nu a dat nici nu raspunde la tf cand a sunat-o o sora de-a defunctului a si amenintat ca o da in judecata.Nu a fost chemat nimeni la succesiune ,unchiul sotiei a fost casatorit dar divortat in urma cu 12 ani si nu a avut copii iar menajera a intrat in viata lui dar el sustinea ca o platea pt serviciile prestate.Ce se poate face in acest sens.
BUNA ZIUA ! In urma cu un an a decedat unchiul sotiei mele si care doi ani de zile a trait ajutat de un aparat pt respirat el avand afectiuni pulmonare. Mai are doua surori si mama sotiei mele decedata si ea dar la o luna dupa ce a decedat apartamentul si toate bunurile au ramas la menajera care l-ar fi ingrijit.Aceasta a spus ca avea testament de la el si acuma nu mai raspunde la tf a trecut apartamentul pe copilu ei.Mentionez ca acel testament daca a existat poate s-a facut sub presiune ca daca nu semneaza i-i scoate tubul si nu mai poate respira de altfel cine stie ce s-a intamplat cand a decedat.Apoi in nenumaratele discutii purtate intre mine si unchiul sotiei la tf acesta spunea ca el o plateste pe respectiva si ca mare parte din avere o v-a lasa copiilor sotiei mele.Eu locuesc la 500 km distanta de casa unchiului decedat.Ce pot sa fac in acest caz pentru a se afla adevarul eu fiind sigur ca nu asta a fost dorinta unchiului.O sora a unchiului decedat a solicitat menajerei testamentul lasat de unchiul si aceasta a refuzat sa-l prezinte.fapt ce starneste numeroase intrebari.Va multumesc.
Daca sotia a facut un credit la o banca fara sa stiu si nu a mai putut plati a avut card de credit si i-a venit somatie ca va fi executata silit asta insemnand ca poate sa-mi ia apartamentul ? care este pe numele meu si al ei.Va multumesc.