Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, testament

BUNA ZIUA ! In urma cu un an a decedat unchiul sotiei mele si care doi ani de zile a trait ajutat de un aparat pt respirat el avand afectiuni pulmonare. Mai are doua surori si mama sotiei mele decedata si ea dar la o luna dupa ce a decedat apartamentul si toate bunurile au ramas la menajera care l-ar fi ingrijit.Aceasta a spus ca avea testament de la el si acuma nu mai raspunde la tf a trecut apartamentul pe copilu ei.Mentionez ca acel testament daca a existat poate s-a facut sub presiune ca daca nu semneaza i-i scoate tubul si nu mai poate respira de altfel cine stie ce s-a intamplat cand a decedat.Apoi in nenumaratele discutii purtate intre mine si unchiul sotiei la tf acesta spunea ca el o plateste pe respectiva si ca mare parte din avere o v-a lasa copiilor sotiei mele.Eu locuesc la 500 km distanta de casa unchiului decedat.Ce pot sa fac in acest caz pentru a se afla adevarul eu fiind sigur ca nu asta a fost dorinta unchiului.O sora a unchiului decedat a solicitat menajerei testamentul lasat de unchiul si aceasta a refuzat sa-l prezinte.fapt ce starneste numeroase intrebari.Va multumesc.
Ce varsta avea unchiul la data scrierii testamentului..

Povestiti mai multe de testament, a fost facut la notar ? olograf ?
cornis a scris:

Mai are doua surori si mama sotiei mele decedata si ea dar la o luna dupa ce a decedat apartamentul si toate bunurile au ramas la menajera care l-ar fi ingrijit. Aceasta a spus ca avea testament de la el si acuma nu mai raspunde la tf a trecut apartamentul pe copilu ei.

Mama soţiei este moştenitor rezervatar. A fost citată la dezbaterea succesiunii?

Apoi, a existat o dezbatere succesorală? Cred că da, altfel beneficiara pretinsului testament nu putea trece apartamentul pe numele fiului ei.

Ar fi nevoie de mult mai multe elemente concrete pentru a primi un sfat cu privire la natura unei cereri în instanţă.
Daca are doar surori, nu a avut sotie/ copii, nu are mostenitori rezervatari si a putut testa in favoarea cui a dorit, a preferat sa ii lase celei care l-a ingrijit. Nu puteti sti de la 500 de km distanta ce s-a petrecut acolo.
Puteti merge ( sotia dvs) , si surorile lui inca in viata, la notar pe raza ultimului domiciliu al unchiului si vedeti daca s-a dezbatut succesiunea dupa unchi, cine , cum.
Mai departe va puteti adresa instantei pt anularea certificatului de mostenitor al menajerei, daca dvs credeti ca aveti motive.
gi-jane2, moderator
Unchil sotiei avea 77 ani la data decesului iar testamentul a fost facut cu 6 luni inaintea decesului .Nimeni nu a vazut testamentul si nu se stie unde a fost facut din cate se pare a adus pe cineva acasa menajera si l-a intocmit.Alte detalii nu a dat nici nu raspunde la tf cand a sunat-o o sora de-a defunctului a si amenintat ca o da in judecata.Nu a fost chemat nimeni la succesiune ,unchiul sotiei a fost casatorit dar divortat in urma cu 12 ani si nu a avut copii iar menajera a intrat in viata lui dar el sustinea ca o platea pt serviciile prestate.Ce se poate face in acest sens.
Nu s-a dezbatut nici o succesiune el a decedat anul trecut in iunie si imediat dupa o luna menajera sustinea ca a fost facut testament in favoarea ei si totul e legal ,refuzand sa dea alte detalii ,ea fiind se pare ajutata si de o verisoara de-a lui nevasta-mea la randul ei nepoata de-a lu unchiu.