avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate psilviu

Activitate psilviu

Răspuns la discuția Calcul clauza de neconcurenta
Multumesc din nou, dar raspunsul nu este pe intelesul meu. Imi raspundeti cu articole din C. mun. pe care le-am citit si eu, iar ceea ce astept eu este un raspuns clar pentru orice cetatean.

Indemnizatia de neconcurenta se negociaza numai ca procent din salariul de baza din contractul individual de munca sau se poate lua in considerare si indemnizatia din contractul de prestari servicii?

ex:
Salariul brut din contractul individual de munca = 1000 lei
Indemnizatie din prestari servicii (catre acelasi angajator) = 2000 lei
Indemnizatie de neconcurenta (50%) = ????

Cat voi primi dupa incheiera contractului de munca?

Eu vreau sa aflu daca angajatorul meu a facut contractele in asa fel incat eu sa primesc cat mai putini bani pentru aceasta neconcurenta.

Multumesc!
Revin din nou cu o intrebare poate astfel o sa primesc un raspuns mai rapid.
Imi cer scuze ca ma repet!
Am citit un articol care suna astfel:
"Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului va fi, spune legea, de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului. Insa pentru a intelege mai bine cum se calculeaza aceasta indemnizatie ar trebui lamurit ce inseamna mai exact „venituri salariale”.
Potrivit art. 55 din Codul Fiscal, sunt considerate „venituri salariale” toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care acestea se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca. Astfel, subliniem ca indemnizatia de neconcurenta nu se raporteaza la „salariul de baza”, ci la orice venituri care se incadreaza in notiunea de „venituri salariale”."
Intreb acum: „venituri salariale” sunt doar salariile de baza din CIM sau se poate lua in considerare si indemnizatiile din contractele de prestari servicii (pentru acelasi angajator)?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Multumesc pentru raspuns!

Insa referitor la a doua intrebare am citit un articol ([ link extern ] :
"Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului va fi, spune legea, de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului. Insa pentru a intelege mai bine cum se calculeaza aceasta indemnizatie ar trebui lamurit ce inseamna mai exact „venituri salariale”.
Potrivit art. 55 din Codul Fiscal, sunt considerate „venituri salariale” toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care acestea se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca. Astfel, subliniem ca indemnizatia de neconcurenta nu se raporteaza la „salariul de baza”, ci la orice venituri care se incadreaza in notiunea de „venituri salariale”."
Sa inteleg ca problema este rezolvata acum si „venituri salariale” sunt doar salariile de baza din CIM si nu si indemnizatiile din contractele de prestari servicii?
Buna ziua,

In contractul individual de munca pe o perioada determinata de 3 luni este stipulata o clauza de neconcurenta formulata astfel:
"Prin clauza de neconcurenta partile convin:
a) Salariatul se oblige sa nu presteze dupa incetarea contractului individual de munca sub nici o forma de interes propriu sau al unui tert nici o activitate in nici o functie nici una dintre societatile comerciale de pe intreg teritoriul national care au un obiect comun de activitate asemanator sau identic cu cel al angajatorului. De asemenea, salariatul se oblige sa nu presteze nici un fel de activitate la societatile comerciale colaboratoare cu societatile comerciale care sunt concurente ale angajatorului.
b) Sunt interzise salariatului de la data incetarii contractului individual de munca, indifferent de modul de incetare, urmatoarele activitati:
- Sa se angajeze la o firma concurenta sau sa presteze personal sau prin o ruda (afin de gradul IV) activitate identical sau similara in scopul realizarii de profit sau voluntariat;
- Sa retina documente folosite pentru derularea activitatii.
c) Clauza de neconcurenta isi produce efectele pe toata durata contractului de munca si pe o perioada de 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.
d) In cazul in care salariatul nu respecta clauza de neconcurenta, va fi obligat la restituirea indemnizatie primite pana in acel moment, indexata cu rata inflatiei, precum si la daune-interese in valoare de 25.000 de lei, suma ce reprezinta contravaloarea prejudiciului minim evaluat de catre angajator si acceptat de catre salariat. In cazul producerii unui prejudiciu care depaseste valoarea minima de 25.000 de lei convenita de parti, angajatorul are dreptul si posibilitatea sa se adreseze instantei in vederea recuperarii intregului prejudiciu cauzat."
De asemenea, in contract mai este prevazuta si o clauza de confidentialitate cu sporul aferent de 35% din salariul brut din CIM.
Alaturi de CIM, mai am incheiat cu angajatorul un contract de prestari servicii, care prevede o alta indemnizatie lunara ce mi se cuvine.
Acestea fiind datele problemei, am urmatoarele 3 intrebari:
1) Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele atat timp cat nu este prevazut in mod concret cuantumul lunar al indemnizatiei de neconcurenta? (din cate am citit trebuie sa fie minim 50% din veniturile salariale brute ale salariatului)
2) La calculul indemnizatiei de neconcurenta trebuie luat in considerare atat salariul brut din contractul individual de munca, cat si veniturile brute din contractul de prestari servicii? Dar la calcularea sporului de confidentialitate?
3) Indemnizatia de neconcurenta trebuie platita de catre angajator si pe timpul CIM? (pentru ca in CIM scrie "Clauza de neconcurenta isi produce efectele pe toata durata contractului de munca si ...")

Va multumesc anticipat pentru ajutor!