avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate sinculi

Activitate sinculi

Răspuns la discuția Problema de intretinere.
Multumesc pentru raspuns.In contract este trecut un pret(150 milioane lei vechi) nustiu daca este real,dar batranul sustine ca el nu a semnat nici un contract si nu a primit bani, nua fost la niciun notar.Multumesc.
Dupa decesul soacrei mele,sotia mea si sora ei mai mare au cedat drepturile de mostenire surorii lor mai mica cu intelegerea (verbala) sa-l intretina pe tatal ei la batranete.Cedarea sa facut la notar acum vreo 15 ani.De aproape 2 ani,sora mai mica la abandonat pur si simplu pe batran(are 86 ani)obligandu-ne pe noi sa ne ocupam de el facand naveta de la Timisoara la Iasi.A plecat in Italia cu familia ei si cu sora ei mai mare,nu am reusit sa luam legatura cu ele.Acum cand l-am adus pe tatal ei la Timisoara,am cautat in acte si am gasit un contract de vanzare-cumparare pentru casa si teren,intre ea si batran legalizat la notar.Batranul sustine ca nu a semnat nimic,nu a fost la notar si nu a primit bani.Spunetim va rog, daca se poate anula acest cotract ? Multumesc
Buna ziua. Sunt barbat, nascut in august 1954 si sunt in pensie de boala de gradul III, din noembrie 2009.Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie definitiva tinand cont ca, am peste 24 de ani lucrati in grupa II de munca avand astfel peste 43 de ani stagiu total de cotizare, iar din 2010 lucrez cu 1/2 norma.Mai vreau sa stiu daca trecerea de la pensie de boala la pesie definitiva se face din oficiu sau trbuie sa cer eu acest lucru. Va multumesc!