Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie definitiva

Buna ziua. Sunt barbat, nascut in august 1954 si sunt in pensie de boala de gradul III, din noembrie 2009.Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie definitiva tinand cont ca, am peste 24 de ani lucrati in grupa II de munca avand astfel peste 43 de ani stagiu total de cotizare, iar din 2010 lucrez cu 1/2 norma.Mai vreau sa stiu daca trecerea de la pensie de boala la pesie definitiva se face din oficiu sau trbuie sa cer eu acest lucru. Va multumesc!
Daca cei peste 24 ani de gr. II sunt lucrati cu timp 100%, vi se reduce varsta de pensie cu 6 ani si beneficiati de pensie limita de varsta din luna august 2013.
Trecerea din pensie de inv. la pensie lim. varsta s eface din oficiu dar cel mai bine este sa mergeti la casa de pensii sa anuntati acest lucru.
Pentru cei 24 de ani de gr. a II a aveti o reducere a varstei standard de pensionare de 5 ani si 6 luni. ( 65 ani - 5 ani si 6 luni = 59 ani si 6 luni - limita de varsta),deci in luna febr. anul viitor puteti cere trecerea la pensie de limita de varsta cu grupa de munca.
In febr 2014 depuneti la casa de pensii o cerere de trecere la limita de varsta, la care anexati copie xerox dupa decizia de pensie si dupa buletin.