Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procent penalizare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procent penalizare pensie anticipata

Locurile de munca de gr I au fost echivalate cu conditii deosebite (lg.263).
Eu realizez un stagiu in aceasta grupa de 15 ani si 1 luna (stagiul complet de 35 ani il am realizat) pentru care am dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 22 august 2016( anul nasterii 22.08.1954).
Am dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18% la varsta de 60 ani adica in 22 august 2014 avand in vedere ca iesirea la pensie pentru limita de varsta va fi la varsta de 62 ani ???
Va rog sa-mi confirmati daca rationamentul meu este corect. Va multumesc. Cu stima
1. Puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.

2. - Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, in cazul dvs. va fi de 24 x o,75% = 18%.
- In august 2016 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
Va multumesc pentru raspuns.
Dar legea se poate interpreta si, adica cei care analizeaza dosarul la CP pot spune ca:
problema se ridica la penalizarea pensiei anticipate: aceasta se aplica la varsta standard, nu la varsta redusa, deci, la 60 de ani va fi de 45%???
H.G.257/2011

Art. 53
(1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.

(2) Procentul de diminuare, in cazul pensiei anticipate partiale, prevazut la art. 65 alin. (4) din lege, se determina prin inmultirea numarului de luni de anticipare cu 0,75%. Fractiunile de luna se intregesc la luna.
(3) Diminuarea stabilita potrivit alin. (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale.
Carp Mircea, utilizator
Nu mai inteleg nimic.
Iata raspunsul primit de la Casa de Pensii.
Raspuns:
Varsta standard, in cazul dumneavoastra este 65 de ani. Doriti sa va pensionati la 60 de ani. Asta inseamna 5 ani x 12 luni= 60 de luni de anticipare.60x0.75%=45%. Evident, veti solicita trecerea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard pentru grupa de munca. Evident, penalizarea de 45% se va aplica pana in momentulin care veti trece la pensie pentru limita de varsta, adica la 62 de ani, daca cele afirmate in legatura cu grupa sunt corecte. Nu uitati, va trebui sa depuneti cerere de pensie pentru limita de varsta in termen de 30 de zile dupa ce impliniti 62 de ani.
H.G.257/2011

Art. 53

1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si................... data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.

Prevederea de mai sus,este clara.

Varsta redusa este 62 de ani.

62-60=2 ani(24 de luni)de anticipare.Penalizarea se aplica pentru 24 luni.