Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,

- nascuta in noiembrie 1957
- vechime in munca 26,2 ani, din care 15 ani grupa a 2 a si 4 ani grupa 1.

cand as putea sa ies la pensie anticipat sau la limita de varsta?

multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 9 luni(6 luni/an grupa I-a si 3 luni/an grupa a II-a).
In acest caz avem:
-Limta de varsta la 56 de ani si 11 luni.
-Pensie anticipatra sau anticipata partiala la 55 de ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare va fi de 9%.
Carp Mircea a scris:

...Penalizarea pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare va fi de 9%.

1. Nu mai este valabila prevederea legala cu diminuarea pensiei cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare?

2. In aceasta situatie diminuarea va fi de 60 x 75% = 45%.

Varsta standard redusa este de 56 de ani si 6 luni.
Penalizarea se aplica pentru lunile de pana la implinirea acestei varste.

H.G.257/2011

Art. 53
(1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.
Atunci diminuarea este numai pentru 12 luni (nu 60 de luni), adica 12 x 0,75% = 9%.
Lunile de anticipare sunt 60.Dar penalizarea se aplica doar pentru 12.Adica pana la implinirea varstei standard redudse.