avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

unchiul meu este nascut pe 15.02.1952 are lucrati 37ani 11 luni si 20 zile din care: 17ani 8 luni si o zi in conditii normale 16ani 3 luni si 19 zile in grupa a doua 4 ani stagiu aferent grupei cond.de munca perioada asimilata poate iesi la pensie anticipata?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:08, 14 Mai 2012
Pentru pensia anticipata unchiul dvs. are nevoie de cel putin 43 de ani de stagiu, conditie pe care nu o indeplineste inca - are doar 41 de ani 11 luni si 20 de zile.

Pensia limita de varsta i se cuvine din 15.08.2013, cand va implini 61 de ani si 6 luni (65 de ani - 3 ani si 6 luni reducere pentru grupa a II-a de munca).

Poate solicita oricand pensie anticipata partiala - dar cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare fata de varsta standard redusa.

@Carp Mircea:
va multumesc pentru corectare.
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2012
ana-cer, moderator
Diminuarea este pana la implinirea varstei standard reduse(61 de ani si 6 luni).La acest moment diminuarea ar fi de 11,25%,pentru cele 15 luni de anticipare.

H.G.257/2011

Art. 53
(1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.
(2) Procentul de diminuare, in cazul pensiei anticipate partiale, prevazut la art. 65 alin. (4) din lege, se determina prin inmultirea numarului de luni de anticipare cu 0,75%. Fractiunile de luna se intregesc la luna.
(3) Diminuarea stabilita potrivit alin. (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala ContSters295942 ContSters295942 Buna ziua Sunt femeie nascuta in 23noiembrie 1957 am 26de ani lucrati pina in 2011din care 13 ani grupa a 2-a va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gina-gina gina-gina buna ziua, - nascuta in noiembrie 1957 - vechime in munca 26,2 ani, din care 15 ani grupa a 2 a si 4 ani grupa 1. cand as putea sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Procent penalizare pensie anticipata rududoo rududoo Locurile de munca de gr I au fost echivalate cu conditii deosebite (lg.263). Eu realizez un stagiu in aceasta grupa de 15 ani si 1 luna (stagiul complet de ... (vezi toată discuția)