avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate lucageorge

Activitate lucageorge

Răspuns la discuția Pfa factura in valuta
Buna ziua
Se face o factura externa normal in limba tarii respective (banuiesc ca e bine si in engleza, vorbiti cu partenerul dv daca va accepta, daca nu apelati la un traducator si va face un model) , pe care sa specificati neaparat ca nu sunteti platitor de TVA, nu va inregistrati cu factura externa, pe extrasul de cont va apare suma in lei la cursul din ziua in care v-au intrat banii. Cu acea suma va inregistrati in contabilitatea dv. La factura externa se ataseaza o traducere care se tine la contabilitate langa extrasul de cont. Sper sa va fi informat corect. Asa facem si noi, avem pfa, neplatitor de TVA.
Răspuns la discuția Autorizare ca traducator
Buna ziua
La pensii se plateste o singura data, iar impozitul de 16% si la sanatate 5,5% se ia din venitul net realizat. Nu cred ca este vorba de o circulara, ci de o interpretare a legii. Legiutorul are dreptul s-o si interpreteze.
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Autorizare ca traducator
Buna seara
Mi-am rezolvat problema si va scriu cum anume. Avand certificate de traducator in domeniul juridic, tehnic si economic, mi-am depus dosarul la Registrul Comertului de unde dupa 1 saptamana mi-au eliberat certificatul de inmatriculare ca si PFA cu CUI si nr. de inregistrare, apoi m-am dus la finante unde m-au inregistrat, pe acelasi CNP am 2 PFA-uri, cu contabilitati diferite, am alta stampila pe care s-a mentionat PFA numele complet, traducator de limbile......, CUI si nr. inregistrare in RC.
Multumesc inca odata pentru raspunsuri si daca pot fi de folos si altora cu mare placere.
Cu stima
G.L.
Răspuns la discuția Autorizare ca traducator
Buna ziua

Norma interpretativa a MJ se descarca de aici: [ link extern ] .

Ordinul nr. 2333 din 24.07.2013 privind Regulamentul de aplicare a Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995 si regulamentul in sine gasiti gasiti usor si in MO, in regulament subsectiunea 5 se refera la traduceri.
Răspuns la discuția Autorizare ca traducator
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Tot ce mi-ati scris a fost valabil pana in data de 6.09.2013, deoarece MJ a facut o interpretare a legii care a fost trimis UNTAR-ului, Nr. inreg. 71721/06.09.2013 ca si cum UNTAR-ul ar reprezenta toti traducatorii din Romania, gasiti pe clubul traducatorilor in format pdf si puteti descarca de acolo si vedeti de ce am solicitat o lamurire. Traducatorul autorizat de MJ nu mai are voie sa puna stampila cu autorizatia de la MJ si certificarea pe documente care nu necesita legalizare, deci trebuie sa le refuze (ex. o traducere tehnica a unui motostivuitor la care trebuie sa i se faca ISCIR, unde trebuie prezentata traducerea cu stampila si semnătura traducatorului), de legalizat nu se poate. Eu am si certificatele de traducator in domeniul tehnic, dar nu stiu cine trebuie sa-mi dea autorizatie, am fost la RC si nu stiau daca pot sa-mi dea deoarece traducatorii se incadreaza la profesii liberale (raspuns ne interesam). In cazul in care mi se da autorizatie de la RC, la finante trebuie sa-mi dea pe acelasi nume si CNP alt cod fiscal.
Interpretarea unei legi nu ar trebui publicat undeva sa se stie de catre cei care o aplica? Traducerile ajung la anumite institutii ale statului si functionarii nu stiu ca s-au schimbat multe si primesc acte facute ca si inainte, numai sa vada ca-i stampila si semnatura, poate sa fie si de firma ca nu-i intereseaza. Normal nu trebuia sa se trimita o circulara la toate institutiile statului?
Va multumesc anticipat.
in ziua in care vi se face plata apare pe extrasul de cont cursul valutar si suma in lei si cu suma respectiva trebuie sa va inregistrati. Factura externa la contabilitate trebuie tradusa. Noi emitem in limba tarii respective ca sa se poata inregistra si ei. Am fost la verificat la finante si mi-au spus ca asa trebuie.
Am autorizatie de la MJ care am obtinut-o pe baza certificatelor de traducator in domeniul juridic (reglementat de Legea 178/1997, cu modificarile si completarile ulterioare). Intrebarea mea este cum pot sa lucrez si ca si traducator in sistemul general de prestare a serv. de interpretare si traducere avand certificate de traducator in domeniul economic si tehnic, avand calificare. Mentionez ca sunt inregistrat la administratia financiara cu CF pe baza autorizatiei de la MJ. Am nevoie de o alta autorizatie de la RC sau pot functiona pe baza certificatelor de traducator de la Ministerul Culturii?