avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate rugby15

Activitate rugby15

O firma a inchiriat de la o asociatie de proprietari o suprafata de 15 mp la parterul( incinta) scarii blocului. Cu acordurile legale a construit un mic spatiu comercial in care au investit serios. Si-au exprimat in scris intentia de a cumpara de la asociatie acei 15 mp.
Va rog, cu respect, sa ma ajutati concret, care sunt pasii pentru a putea fi facuta vanzarea in deplina legalitate.
Multumesc
Buna dimineata tutoror !
Se pare ca suntem mitraliati si accizati :mrgreen:
Solicit ajutorul in aceasta privinta ...se pare ca acciza la arme si munitii va fi platita de comerciantii finali ( magazinele de profil ) ........am facut declaratia 010 ......am oprit vanzarea de arme si munitii ( si asa nu rupea nimeni usa ) ......cum procedez in continuare ? Nu stie nimeni nimic
Ce fac cu stocul actual ?
Ce-am aprovizionat in ultimul an , nu a mai fost odata accizat la importatori ?
Cum calculez acciza ?
Calculez acciza si la armele second-hand primite spre vanzare in consignatie ?
Acciza va fi parte integranta din pret s-au va fi identificata separat pe bonul fiscal sau pe factura ?
Se modifica si casa de marcat ?
Are cineva un glontz ?

Va multumesc anticipat pentru orice fel de informatie clara ......cu stima va salut
Răspuns la discuția Suma platita si neimpozabila
Deci daca avem unul sau mai multe contracte de sponsorizare prin care primim fonduri ptr Asociatia , dupa aceea trebuie sa incheiam la randul nostru alte contracte de sponsorizare sau de donatie ptr a ajuta bolnavii ?
Nu se poate face un proiect intr-un intreg cu mai multe persoane care pot fi ajutate si pe baza de " dare la plata " sau stat de plata ???
Multumesc frumos
Buna ziua !
va rog sa-mi spuneti daca o Asociatie infiintata pe Legea 26 / 2000 poate sa plateasca din fondurile proprii , sume de bani catre diverse persoane bolnave . care este suma maxima lunara sau anuala platita catre o singura persoana si care sa nu fie impozabila .
Multumesc