avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Teodora_Nicolae

Activitate Teodora_Nicolae

Va multumesc pentru raspunsuri.Ceea ce mi se pare revoltator este faptul ca un tribunal spaniol poate sa decida soarta unui minor care este cetatean roman si mai ales ca poate sa decida in lipsa celuilalt parinte.Nu mi se pare normal,corect,uman si pentru asta statul spaniol trebuie actionat la CEDO pentru incalcarea drepturilor copilului.Este inadmisibil faptul
ca mi-am pierdut copilul in urma unui proces la care nu am fost prezent pentru ca nu am stiut.

De ce trebuie sa aiba legatura o cerere de custodie comuna cu aceasta sentinta? Eu sunt tatal copilului si am si eu acest drept.De ce un judecator roman nu poate sa acorde custodia comuna? Asa cum judecatorul spaniol a pronunatat o sentinta irevocabila asupra unui cetatean roman fara sa instiinteze statul roman,mi se pare la fel de normal ca si un judecator roman sa faca acelasi lucru.Nu are de ce sa tina cont de acea sentinta care a fost data fara ca tatal sa fie prezent
Buna ziua,
Sunt tatal unui copil de 5 ani si tocmai am aflat ca mama copilului meu a obtinut o sentinta definitiva si irevocabila cu privire la custodia acestuia fara ca eu sa fi luat la cunostinta.Procesul s-a derulat in Spania dar eu nu am stiut nimic pana acum cand a fost nevoita sa scoata sentinta pentru iesirea din Romania catre Spania.In acest moment nu stiu ce trebuie facut exact.Pot sa obtinut si eu o copie dupa sentinta?Pot sa fac ceva ca sa pot afla cine a semnat eventuale citatii sau orice invitatie de care nu am avut habar.Nu am avut cum sa ma prezint la un proces de care nu am stiut si asa am pierdut copilul pt ca mama a plecat cu el in Spania si nu pot sa-l mai vad decat daca merg acolo.Pot sa obtin custodia comuna? Macar sa o pot determina legal sa aduca copilul in Romania.Copilul meu este cetatean roman.Cum poate o instanta spaniola sa decida soarta unui copil roman.Cum poate un judecator sa incredinteze un copil de 5 ani unei mame care nu are nici-o sursa de venit? cum poate un judecator sa incredinteze un copil fara ca celalalt parinte sa fie prezent? Precizez ca in perioada in care s-a pronunatat sentinta mama copilului a stat cu mine in casa.Contractul de inchiriere al casei a fost pe numele meu si asta se poate demonstra.Recunosc ca am muncit de dimineata pana noaptea ca sa le asigur tot ce a fost necesar si nu pot decat sa ma gandesc ca si avocatul care a reprezentat-o a fost platit din banii mei pt ca ea nu a lucrat.Ce pot sa mai zic? Fara cuvinte!
Va multumesc!
Buna ziua D-le Justitiar!Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra,mi-ati fost de mare ajutor.Va doresc sa aveti parte numai de bine.
Va multumesc doamna Cazacu Ioana dar am omis sa precizez faptul ca in certificatul de nastere emis de catre consulatul roman din Spania este inregistrat ca si domiciliu adresa din Spania unde s-a nascut copilul.Este emis in limba romana,cetatean roman,dar cu domiciliul in Spania.In aceste conditii mai pot obtine duplicatul din Romania? Noi ne aflam in Romania in acest moment.
Buna ziua!
As vrea sa va rog sa ma ajutati cu o speta destul de complicata si pe care o voi expune cat mai scurt posibil.Am un copil in varsta de 4 ani care s-a nascut in Spania si care detine un certificat de nastere romanesc.Atunci cand s-a nascut copilul i-a fost eliberat un certificat de nastere spaniol cu care m-am prezentat la Consulatul Roman din Spania si am obtinut certificat romanesc.Problema este ca relatia dintre mine si mama copilului s-au stricat, mai exact ne-am despartit;copilul este in acest moment la mine,in Romania iar mama lui refuza sa-mi dea certificatul de nastere al copilului si pana cand Instanta nu se va pronunta si nu va elibera o sentinta cu privire la custodia copilului eu nu o pot inscrie la gradinita si nici nu ma pot adresa catre nici-o institutie fara certificatul de nastere.Va rog sa-mi spuneti care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg in vederea obtinerii certificatului de nastere? Stim cu totii ca in Instanta termenele sunt foarte lungi si nu pot tine copilul acasa neinregistrat.

Va multumesc!