avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate danaoprea89

Activitate danaoprea89

Va multumesc frumos pt lamurire!
Va multumesc pentru raspuns!
In conditiile in care mi se desface cim din motive neimputabile mie, mai sunt obligata sa merg la servici pe perioada preavizului? sau mi se poate desface cim fara preaviz? Si daca mi se deface cim fara preaviz, ma afecteaza treaba asta in cazul in care indeplinesc celelalte conditii pentru beneficierea somajului?
Buna ziua!Am o nelamurire cu privire la desfiintarea postului in timpul concediului de crestere copil, mentionez ca sunt in concediu de crestere copil pana la implinirea acestuia a varstei de doi ani, iar in data de 15 august 2015 mi se termina ccc.Am fost pe la servici sa ma interesez ce urmeaza sa se intample si am fost anuntata ca postul pe care eram angajata s-a desfiintat de prin luna aprilie a acestui an.Intrebarea mea este care sunt drepturile mele in acest caz, si ce ar trebui sa fac ca sa pot beneficia de somaj in perioada imediat urmatoare?Cum ar trebui sa mi se desfaca cim?Exista vreo situatie in cazul de fata in care angajatorul ar putea sa imi faca vreo figura sa raman fara somaj!
Buna seara!Va rog sa ma ajutati intr-o problema, daca se poate!
Soacra mea a lucrat 28 de ani intr-o intreprindere,din care 14 ani cu functia de primitor distribuitor, care la acea vreme era incadrata la gr a II-a ORD. 50/90 art. 10 anexa 2, trecut in cartea de munca. La varsta de 59 de ani a iesit la pensie pentru limita de varsta (dupa 2 ani de pensie anticipata), si nu i s-au luat in calcul conform cartii de munca anii de grupa a II-a. Si-a depus mai departe actele pt recalcularea pensiei,respectiv adaugarea stagiului aferent grupei a II-a, si printre altele ii trebuia o adeverinta de la cei care detin arhivele intreprinderii (intreprinderea s-a inchis intre timp) care sa specifice anii lucrati in gr. a II-a. Si-a luat adeverinta, iar dupa aprox. un an de zile, primeste raspuns de la Casa Judeteana de Pensii, cum ca acea adeverinta era incompleta, ca nu era intocmita conform prevederilor Ord. nr. 50/1990, art. 5 si 15 in sensul ca nu era completat nr curent din actul normativ conform caruia se facuse nominalizarea pentru incadrarea in grupa superioara de munca. Reia legatura cu cei care detin arhiva, retrimit alta adeverinta, dupa inca aprox un an, acelasi raspuns de la cei de la Casa Judeteana de Pensii.
Suna din nou la cei de la arhiva, si doamna ce lucreaza acolo, i-a spus in concluzie ca nu-i poate elibera o astfel de adeverinta, deoarece in tabelul dansei functia de primitor distribuitor nu beneficiaza de grupa superioara de munca. Acum intrebarea mea este: Ce putem face ca sa obtinem totusi ceea ce ne trebuie pentru recalcularea pensiei, ca sa poata beneficia si de grupa a II-a in care este incadrata in cartea de munca pentru functia respectiva la acea vreme? In speranta ca ma veti ajuta va multumesc!:)
Va multumesc frumos ca m-ati lamurit!:)
Va multumesc frumos pt informatii...as mai avea o intrebare, daca pe cntractul de angajare imi este trecut salariul de baza lunar brut 750 ron, se poate ca pe fluturasul de salar si pe statul de plata salariul brut sa fie de exemplu 609 ron?si sa mi se treaca la salariul de incadrare cei 750 ron?va multumesc!:">
Buna seara! M-ar interesa cum se calculeaza indemnizatia pt concediul maternal(prenatal si postnatal)?Mentionez ca salariul meu brut este 750 ron...si la cate zile de postnatal am dreptul?Am nascut inainte de termen si mi-au ramas 63 zile de postnatal, dar contabila firmei la care am lucrat zice ca am dreptul la numai 42 de zile nu am voie mai multe zile, desi eu vroiam sa-mi iau 45 zile si apoi sa-mi depun actele pt CCC...Va multumesc!:)