avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate mirela123456

Activitate mirela123456

Daca o societate producatoare de bunuri nealimentare vinde fara magazin bunuri engros si ocazional endetail(cu casa de marcat), aceasta este obligata sa organizeze evidenta contabila separata pentru cele 2 activitati, si daca da, precizati va rog baza legala. Multumesc.
Răspuns la discuția Reduceri comerciale ulterioare
Multumesc, e buna si ideea dvs cu 301 analitic, insa descarcarea lui ar trebui sa fie facuta in baza unei estimari, si daca vine fiscul si ma intreaba de ce nu am dat din prima pe 609(sa platesc impozit), din moment ce nu pot identifica corect stocul si respecta reglementarea?
Răspuns la discuția Reduceri comerciale ulterioare
Utilizez CMP si chiar daca am stoc, nu pot identifica de la ce furnizor si din ce NIR e materia prima ce a ramas in stoc, de aceea oscilam intre 308 si 609, insa oricum as decide, nu cred ca pot respecta reglementarile...
Răspuns la discuția Reduceri comerciale ulterioare
si chiar daca as solicita modificare de soft, tot ar fi imposibil de modificat costul de achizitie la stocul ramas, deoarece peste stocurile respective au mai intrat si altele de la acelasi furnizor sau de la altul si scaderea din gesiune s-a facut pe categorii de produse si nu pe fiecare produs-fiecare furnizor(este vorba despre bunuri fungibile)...
Răspuns la discuția Reduceri comerciale ulterioare
Multumesc pentru raspuns, e corect cum spuneti dvs, dar daca corectez 301, ar trebui sa corectez si valoarea in gestiune, ceea ce nu pot face...
Cum se procedeaza conform noilor reglementari, daca o reducere comerciala se primeste ulterior materiei prime, iar materia prima mai exista in stoc partial si nu mai poate fi corectat costul de achizitie unitar in gestiune(din motive de soft)? Este bine sa utilizez contul 308 pentru a avea un rezultat mai corect in luna sau 609, ca si cum nu as mai detine stocul respectiv? Multumesc! :)
Discuție Marci, brevete
Cum se procedeaza cand generez intern marci sau brevete pe care le utilizez apoi in activitatea societatii si indeplinesc conditiile de recunoastere a imobilizarilor necorporale?(cele de la pct 167 din reglementari). De ce trebuie sa le trec neaparat pe cheltuiala, daca au costat considerabil aceste marci si brevete(taxe la tot felul de institutii sau societati) si au fost obtinute in scopul de brevetarea produselor proprii, iar societatea obtine profit prin comercializarea lor? Stiu ca legea spune ca nu se pot diferentia de dezvoltarea societatii dar parca nici cheltuiala curenta nu reprezinta. :)Multumesc!