avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate juliagrim

Activitate juliagrim

As dori sa va mai intreb ceva:
1. certificatul l-am obtinut inainte ca baietelul meu sa implineasca 2 ani si dosarul a fost depus la primarie in luna martie, iar el a implinit 2 ani in aprilie.

2. In luna martie eu nu am lucrat, deoarece de la primarie mi-au spus ca ultima luna de la cei 2 ani se va muta la sfarsitul celor 3 ani, dar pe decizia primita e aprilie, nu martie

3. Eu am lucrat inainte de nasterea copilului in invatamant pe perioada determinata, acest lucru influenteaza cumva?
Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in ianuarie 2015.
Am un copil de 2 ani si 4 luni (nascut in Aprilie 2012), cu care sunt in al 3-lea an de ingrijire (e cu handicap).
Decizia de acordare este din data in care copilul a inplinit 2 ani, dar eu bani nu am primit pe ultima luna din cei 2 ani.
Intrebarea mea ca:
- Conform legii nu trebuia sa primesc indemnizatie si pe ultima luna, iar luna in care sotul trebuia sa stea acasa sa se amane la ultima luna din cei 3 ani?
- Pot sa beneficiez de indemnizatie pentru copilul care se va naste in ianuarie 2015?
Buna seara
Am un baietel in varsta de 1 an si 8 luni care are o alergie severa la proteinele din lapte, as vrea sa stiu daca cu aceasta alergie pot obtine o prelungire la concediu pana la 3 ani
Si daca incheiam acea vanzare si vecinul venea dupa? ce se intampla din moment ce eu nu stiam despre acest contract nimic si eu am platit impozit timp de 15 ani pe acel imobilfara ca domnu sa contribuie?
Am mostenit o casa + teren pe care urma sa o vand in saptamana aceasta. acum doua zile a aparut un vecin cu un contract de mana facut in anul 1998 cum ca a cumparat o parte din terenul de langa casa. persoana de la care am mostenit imobilul a decedat de 2 ani dar acest vecin pana acum nu a dat nici un semn. casa si terenul au fost intabulate pe numele meu in 2002 conform unui ordin judecatoresc. Contractul de mana mai este valabil?