Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare de mana

Am mostenit o casa + teren pe care urma sa o vand in saptamana aceasta. acum doua zile a aparut un vecin cu un contract de mana facut in anul 1998 cum ca a cumparat o parte din terenul de langa casa. persoana de la care am mostenit imobilul a decedat de 2 ani dar acest vecin pana acum nu a dat nici un semn. casa si terenul au fost intabulate pe numele meu in 2002 conform unui ordin judecatoresc. Contractul de mana mai este valabil?
da. poate cere in instanta oricand sa i se leglizeze contractul, este un inceput de dovada scrisa.
Meregti in instanta si puteti obtine o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare.
Si daca incheiam acea vanzare si vecinul venea dupa? ce se intampla din moment ce eu nu stiam despre acest contract nimic si eu am platit impozit timp de 15 ani pe acel imobilfara ca domnu sa contribuie?
deocamdata el nu are un vcontract de vanzare-cumparare valid. dar il poate obtine, relativ usor. iar cu impozitele nu aveti decat sa i le cereti ....fata de ce probleme va poate face , plata impozitului se rezolva imediat