avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o intrebare: sunt nevoit sa cumpar un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o intrebare: sunt nevoit sa cumpar un teren extravilan, ...

Am si eu o intrebare: sunt nevoit sa cumpar un teren extravilan, mai jos de casa. Cel care il revendica ca are dreptul de proprietate are chitanta legalizata prin primarie cu martori, de prin 1996,si sustine fiind ruda cu fostul proprietar,ca l.a muncit 25 de ani. Iar mostenitorul de drept are certificat de mostenire stampilat de judecatorie,imediat dupa moartea parintilor. Va rog frumos, cine are dreptul la proprietate dintre cei doi? Pana acum nu are intabulare facuta....
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2021
Bogdanmilea, utilizator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 09:53, 28 Iunie 2021
Dreptul de a vinde terenul il va avea cel care isi va intabula dreptul de proprietate. Pentru intabularea dreptului de proprietate este nevoie de un act de proprietate, iar, la cum ati expus dvs situatia, act de proprietate are mostenitorul.
Cand au murit parintii?
Sa traiti si va multumesc. Dumnealor au murit cred ca in 1996-1998. Va mai intreb,si daca intabularea o face cel cu chitanta legalizata,adica le era nepot( ruda), eu daca cumpar terenul ce mi se poate intampla?

MihailZC a scris:

Dreptul de a vinde terenul il va avea cel care isi va intabula dreptul de proprietate. Pentru intabularea dreptului de proprietate este nevoie de un act de proprietate, iar, la cum ati expus dvs situatia, act de proprietate are mostenitorul.
Cand au murit parintii?

Daca "cel cu chitanta" merge in instanta si obtine o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de contract de vanzare iar mai apoi, pe baza acesteia, isi intabuleaza dreptul de proprietate, puteti sa cumparati linistit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de creanta? xyz2012 xyz2012 Buna seara/ziua, Problema se pune in felul urmator: Xulescu isi cumpara casa si teren in anii \'60. Demoleaza casa si isi construieste alta in acelasi loc. ... (vezi toată discuția)
Actiune uzucapiune sau ce trebuie facut? bejenarv bejenarv Istoric: pana in 1958, bunica din partea tatalui meu detinea 0,50 Ha teren extravilan (nu stiu cum a fost obtinut ? ca urmare a participarii bunicului in ... (vezi toată discuția)
Mai trebuie succesiune roxana g23 roxana g23 Bunicul are titlul de proprietate îi lasă prin testament nepotului său casa plus teren!Testamentul nu este atacat de nimeni!Nepotul îi lasă prin testament ... (vezi toată discuția)