Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune uzucapiune sau ce trebuie facut?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune uzucapiune sau ce trebuie facut?

Istoric: pana in 1958, bunica din partea tatalui meu detinea 0,50 Ha teren extravilan (nu stiu cum a fost obtinut ? ca urmare a participarii bunicului in razboi si la finalul acestuia a murit, bunica fiind improprietarita avand 4 copii minori, daca era intabulat sau pe cine, - fiind din jud. Suceva unde se tinea evidenta in cartile funciare), cert este ca era trecut in registrul agricol iar in in 1959 fiica ei B.E.(matusa mea) se logodeste si traieste in concubinaj o mica perioada de timp in care bunica ii da zestre 0,25Ha teren, care este trecut in registrul agricol 1959-1962 la soacra ei S. P. de aici la CAP iar intre timp concubinul decedeaza. Ca urmare a Legii 18, face cerere de reconstituirea dreptului de proprietate, merge la primarie cu fratele concubinului care cere printr-o Declaratie cu stampila primariei si consemnata -data in fata noastra- ca aceasta parcela sa fie trecuta in titlul lui B.E. matusa mea ca mostenitoare dupa bunica, si sa nu fie trecut in titlul familiei concubinului -in luna 02.1993. In luna 05.1993 lui B.E. i se elibereaza titlul de proprietate fara ca aceasta parcela sa -i fie trecuta in titlu desi o detinea deja findu-i atribuita la punerea in posesie de catre comisie. In 1996 se elibereaza si titlul cu mostenitorii lui S.P. in care figureaza aceasta pacela de 0,25Ha alaturi de cealalta de 0,25 al unui unchi B.A.frate cu B.E. si cu tata. Matusa face un contract de vanzare cumparare la primarie cu 2 martori (unul fiind consilier) sub semnatura privata in care cumnatul fostului concubin declara ca vinde aceasta parcela fara nici un fel de pretentie fostei lui cumnate B.E. ca o recunoastere a provenientei terenului, in schimb nu poate face C V-C autentificat caci nu s-a facut succesiunea dupa acel titlu. Il detine pana anul 2000 fara sa aiba probleme, mi-l vinde mie (nepot) si de-abia in 2002 inchei tot sub semnatura privata un act de vanzare cumparare cu matusa mea si, ca martori cu datele din buletine ii pun pe mostenitorii titlului de proprietate a lui S.L. unde a fost inscris terenul in 1996, in care recunosc si i-si asuma raspunderea sa nu deranjeje posesia, stiind de provenienta acestui teren. A fost pusa si o clauza pentru rezilierea acestui contract in caz ca unul dintre acestia i-mi vor deranja posesia plata de cateva ori a valorii terenului. In 2004 matusa decedeaza, in 2015 decedeaza si fiica lui S.L. titulara TP. Acum de 2 saptamani nepotii nu mai vor sa recunoasca acel Contract V-C in care erau trecuti ca martori si ma acuza de fals in public si vor sa intabuleze acum la succesiune dupa mama acest teren. Eu il detin efectiv din 2000 si platesc taxele cred tot cam de atunci sau daca nu , din 2002 cand s-a facut actul, fara probleme, l-am lucrat . Ce trebuie s-a fac ? , sa initiez actiune de uzucapiune 15 ani , toti fiind din acelasi judet cu terenul, Daca trebuie sa platesc un specialist topograf sa faca planul terenului sau sa cer asta in instanta? pt a identifica terenul cadastral si sa vad daca si cine a fost intabulat inainte de 1958 pe terenul respectiv. Dar acest document trebuie s-al prezint la inceput in instanta si nu stiu daca e valabil daca e facut de un topograf neagreat de instanta. La primarie mi-a spus ca datele din registrele agricole se elibereaza la cererea institutiilor, judecatorie si nu persoanelor fizice. Nu stiu cum sa incep si pe ce cale. poate ma poate ajuta cineva. Detin Declaratia din 1993 in copie, C V-C din 1996 in original, contactul din 2002 in original 7 exemplare, titlul de proprietate copie legalizata. Procuri universale de reprezentare legalizate de la succesorii matusii mele de unde am cumparat terenul pt repezentare in instanta si la celelalte institutii (unul nu este in tara).Dupa 1990 practic acesti mostenitori care contesta acum contractul nu au detinut nici un minut acest teren desi l-au avut in titlu pentru ca parintii lor stiau de provenienta terenului. Dupa moartea lor acum ei contesta la partaj succesoral. In certificatul meu fiscal figurez cu acest teren cu plata la zi. Ei nu au platit niciodata impozit pe acest teren pt ca nu-l trecusera in registrul agricol. Daca il trec la succesiune pot s-al intabuleze? daca nu e trecut in certificatul fiscal la impozite? Trebuie sa incep sa mai adun documente si poate ma juta cineva cu informatii?

bejenarv, utilizator