Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de propietar dupa legea 18 1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de propietar dupa legea 18 1991

cum este legal sa mi se eliberze un titlul de propietar cum am fost pus in posesie in anul 1991 in urma unei adeverinte prin care reiese ca am fost pusa in posesie cu 2 ha de teren . acest tern gasindu se in registrul agricol perioada 1956 1958 si perioada 1959 1963 teren cu care bunicul si tatal meu a intrat in cap in acea perioada. terenul l am muncit timp de 20 de ani adresindu ma primariei pt eliberarea acestui act spre surprinderea mea raspunsul fiind ca mi se elibereaza act numai pe un ha pt ca ei au luat in considerare numai ani 1956 1958 nu si 1958 1963 . eu am scos de la arhive perioada 1959 1963 din care reiese ca parintii mei au au detinut si celalant ha . unde ma m ai pot adresa pt a intra in drepturi.multumesc.
Solicitati Comisiei Judetene de fond funciar emiterea hotararii prin care va reconstituie dreptul de prprietate. Daca va emite o hotarare doar pentru 1 ha adresati-va cu plangere impotriva acesteia.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat deoarece litigiile de fond funciar sunt destul de costisitoare.
Cu stima,
av. Tonica Daniela
Conform legii 18/1991, se reconstituie dreptul de proprietate pentru terenul preluat de CAP sau de stat, cu sau fara forme legale la acea vreme...CAP-ul s-a format incepand cu anii 1960, de aceea peste tot s-au luat in considerare registrele agricole 1959-1963 si registrul de intrare in CAP, respectiv cererea persoanei de a intra in CAP, unde era mentionata suprafata de pamant detinuta la acea vreme.