Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constituire drept Legea 18/91 in baza Registru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constituire drept Legea 18/91 in baza Registru 1951/1955 ?

Comsia de aplicare a Legii 18/1991 a constituit dreptul de proprietate pentru un cetatean care nu figura in registrul agricol 1959/1963.
La sesizare s/a facut mentiunea ca figura in registrul agricol 1951/1955 si era colectivist.
Intrebare> Se poate constitui un drept de proprietate pe baza registrului de proprietate 1951 / 1955 in situatia in care legea nu prevede asa ceva.
In registrul 1959/1963 respectivul nu figureaza cu rol agricol nici macar cu casa in situatia in care colectivistii sunt inscrisi in regisatrul 1959/1963 cu mentiunea COLECTIVIST.
Cum se interpreteaza aceasta din punct de vedere juridic> E valabil sau nu titlul de proprietate emis prin constituire desi nu figureaza in registrul agricol 1959/1963.?
Poate ca persoana detine alte ionscrisuri din care rezulta ca a detinut casa si teren care i-au fost nationalizate .
cazacuioana a scris:

Poate ca persoana detine alte ionscrisuri din care rezulta ca a detinut casa si teren care i-au fost nationalizate .

Nu detine nimic. Singurul document este rolul agricol din 1951-1955 pe numele tatalui iar ca mentiune este ca a iesit cu suprafata de 0,90 ha cu care a intrat in CAP.
Deci, are lacune sau nu Lgea 19/91 cand face mentiunea ca numai cu rolul agricol din registrul 1959/1963 se poate proba faptul ca a avut teren agricol ?
Singur registrul agricol 1951-1955 nu dovedeste nimic (colectivizarea s-a facut incepand cu anul 1959). Ideea este ca trebuie sa dovedeasca faptul ca a adus terenul respectiv in colectiv, chiar daca nu figureaza in registrul agricol 1959-1963 (ceea ce este cam ciudat), si anume cu cererea de intrare in CAP sau cu registrul de evidenta a suprafetelor preluate de CAP (este altceva decat RA 1959-1963). Legea 18/1991 spune ca se restituie suprafetele de teren preluate de CAP/stat in price mod, ca urmare trebuie facuta dovada preluarii de catre colectiv a terenului respectiv. Daca nu exista o asemenea dovada, se poate invoca nulitatea absoluta a TP conform art. III lit. a din legea 169/1997 (ca fiind emis unei persoane fara drept).