Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litigiu L 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litigiu L 18/1991

Doamnă/Domnule Avocat,

Mă numesc Bacalu Ion din Tg-Jiu şi vin la d-voastră, cu rugămintea dacă se poate să-mi sugeraţi demersurile legale ce trebuie să le întreprind pentru reglementarea unui litigiu pentru suprafaţa de 1,0 ha, suprafaţă ce este particularizată în Registrul Agricol din perioada 1959-1962 la poz. 134 în punctul numit La Peri, deţinută de autorul Tămîrş Martinian (bunicul soţiei).
1. În anul 1994 bunica soţiei mele, cedează de bună voie una bucată de pământ silişte de casă situată în intravilanul satului Strâmba-Vulcan lată de 20 m lungă din pîrâul Strâmba-Vulcan şi până la Ocolul Silvic. Prin adresa nr. 514/14.06.1999, primăria Ciuperceni adevereşte că ni s-a reconstituit dreptul de proprietate conform legii 18/1999, pe baza căruia îmi eliberează Autorizaţia de Construcţie şi Certificatul de Urbanism nr. 18/17.06.199 şi-mi vizează Planul de Amplasament al construcţiei, din care rezultă că lăţimea terenului în cauză este de 40 de m din care 20 îmi aparţine şi 20 m rămâne bunicii. După decesul bunicii soţiei (Tămîrş Maria), m-am implicat în reconstituirea dreptului de proprietate pentru moştenitorii defunctului Tămîrş Martinian, deoarece între timp mi-am construit o locuinţă. În data de 21.08.2003 Comisia de punere în Posesie a terenurilor efectuează o primă măsurătoare a terenului în cauză eliberându-ne Titlul de Proprietate nr. 14896763/11.05.2004 pentru suprafaţa de 1,4020 ha din care pentru punctul La Peri 0,7570 ha., cu lăţime variabilă de la 38 m la 35,2 m, deşi în fapt trebuia să ne dea pe lăţimea de 40 m conformă măsurătorilor preliminare efectuate în baza Hotărârii nr. 77/3.02.1992 completată cu anexa nr. III. În urma acţiunii judecătoreşti cu nr. 8230/2005, instanţa obligă Comisia Locală de Fond Funciar Ciuperceni, să întocmească documentaţia necesară pentru emiterea titlului de proprietate pentru moştenitorii autorului Tămîrş Martinian. În aceste condiţii Comisia Ciuperceni reconstituie dreptul de proprietate şi pentru diferenţa de 2,5131 ha, dar fără să-mi treacă în Titlul de Proprietate nr. 14896884/2.10.2006 şi diferenţa de teren agricol care să acopere cei 1,0 ha.

2. Conform Registrului Agricol din perioada 1952-1962, vecinul din partea sudică a proprietăţii, figurează cu suprafaţa de teren de 0,60 ha din zona Valea Meiului, situată între hotarul satului Pieptani şi culmea Văii lui Mareş, parcelă care traversează drumul comunal Ciuperceni-Mătăsari, fără să fie specificată suprafaţa parcelelor respective. În data de 30.10.2003 Comisia de Punere în Posesie a Fondului Funciar Ciuperceni, încheie Procesul Verbal de Punere în Posesie nr. 42 prin care moştenitorilor vecinului din partea sudică Tămîrş I. Grigore şi Tămîrş I. Ion, i se reconstituie dreptul de proprietate pentru suprafaţa de 0,3660 ha cu lăţimea de 20 m, fiind eliberat şi titlul de proprietate nr, 14896710/22.11.2003. În urma actului de vânzare-cumpărare încheiat în data de 01.07.2004 între moştenitorii defunctului Tămîrş Ion şi nepotul acestora Frîntu Gheorghe, are loc vânzarea-cumpărarea suprafeţei de 2860 m.p. teren arabil situat în statul Strâmba Vulcan, tarla 9 parcela 161/1, învecinat la răsărit cu DC. 1511, la apus cu rest proprietate Tămîrş I. Grigore şi Tămîrş I. Ion, la m. zi. cu Duţă Liliana şi la m. n. cu moşt. Tămîrş Martinian. În baza actului de vânzare-cumpărare încheiat între părţi, cei din urmă şi-au intabulat terenul respectiv, ocupând în mod abuziv şi terenul care-mi aparţine.
Din totalul de 1,0 ha cât trebuia să avem la punctul La Peri conform Registrului Agricol, peste 0,24 ha este ocupat de vecinul din partea sudică (moştenitorii lui Tămîrş Ion), la care primăria din Ciuperceni i-a eliberat Titlul de Proprietate nr. 14896710/22.11.2003 în suprafaţă de 0,3660 ha fără să ţină seama că acesta nu este particularizat în Registrul Agricol din perioada 1959-1962, comparativ cu suprafaţa indicată pentru bunicul soţiei, Tămîrş Martinian.
Faţă de cele menţionate mai sus, vă rog să binevoiţi a-mi comunica care este calea juridică de urmat, pentru a intra în posesia diferenţei de 0,24 ha care ne aparţine de fapt şi drept şi care este ocupată de moştenitorii lui Tămîrş Ion.

Vă mulţumesc anticipat.

Cu stimă!

Tel. 0724318612
Adresa mail: ion_bacalu@yahoo.com
~ Conținut șters la cerere ~