Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajare teren agricol extravilan in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajare teren agricol extravilan in instanta

Este vorba de 1 ha teren agricol extravilan in zona Baicoi, cu cca. 17m deschidere la DN1
si cca. 600m adincime, detinut in indiviziune de 6 mostenitori, in cote egale.
Patru dintre mostenitori si-au vandut cotele, totalizand 0,66 ha, aceluiasi cumparator. Ceilalti
doi si-au pastrat pentru ei cotele lor, totalizand diferenta de 0,33 ha.
Cumparatorul mai are in proprietate 2 ha alaturat de terenul celor 6 mostenitori,si vrea sa iasa
din indiviziune. Intrebarea pe care o adresez celor cu experienta in cauze asemanatoare este,
care din urmatorele solutii are probabilitatea cea mai mare sa fie admisa:
1. terenul este impartit pe lungime, lotul cumparatorului fiind lipit celor 2 ha pe care le are alaturi;
2. terenul este impartit pe latime pentru ca loturile sa nu fie prea inguste, lotul celor doi mostenitori
fiind masurat in fata tangent la DN1, iar lotul cumparatorului in spate pentru ca mai are alaturat teren
cu deschidere la sosea;
3. sau o alta impartire pe care o considerati mai probabila...
Mentionez ca toate terenurile din zona, au fost parcelate de primaria Baicoi la cca. 600m lungime,
atunci cand au fost date in posesie proprietarilor cu drept de reconstituie, chiar dacă acestea erau
de numai 0,25 ha sau chiar 0,125 ha si au rezultat latimi de numai 4,2m si respectiv 2,1m.

In cazul enuntat, printr-o actiune de iesire din indiviziune numai in urma unei expertize tehnice judiciare, care va fi necesara, se va putea stabili modul de impartire a proprietatilor dupa care instanta se va pronunta.
... numai in urma unei expertize tehnice judiciare ...

Binenteles! Intrebarea se referea tocmai la variantele pe care le-ar putea propune,
o expertiza tehnica efectuata in cauza, data fiind simplitatea spetei si a configuratiei
loturilor de teren care nu pemit multe solutii.
Eu personal nu am intalnit impartirea transversala a ternurilor agricole extravilane
dintr-o tarla. Am intalnit doar impartirea pe lungime, astfel incat toate loturile au aceeasi
lungime, si anume lungimea tarlalei, latimea fiind mai mare sau mai mica in functie de
suprafata lotului fiecaruia.