avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate Shareban

Activitate Shareban

Odata cu modificarea legislatiei din 2020, clasa NISA 35 nu mai acopera si vanzarea de produse, deci nu protejeaza magazinele virtuale.

"Clasa 35 include în principal servicii care implică administrarea afacerilor, funcționarea, organizarea,
administrarea unei întreprinderi industriale sau comerciale, ca și servicii de publicitate, marketing și
promovare. În sensul prezentei clasificări, vânzarea de produse nu este considerată serviciu."

In acest caz, pe ce clasa ar trebui solicitata o marca? Nu am gasit nimic legat de comert online...
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Noi am primit acum in ianuarie, o noua somatie, pentru taxa de 480 lei, desi ne-au poprit deja conturile cu suma aia inca din Octombrie 2018 (da, si-au incasat si banii). Sunt dusi cu pluta, nu mai vreau sa aud de Sectorul 4 niciodata. Bani luati cu japca pentru societatea pe actiuni a jmecherilor din sector...
O autoritate publica locala, a publicat acum cateva luni datele cu caracter personal a mai multor persoane fizice. I-am sesizat, le-am solicitat inlaturarea acelor date, insa nu au luat nici o masura.

In afara de dinozaurii de la ANSPDCP, care nici nu stiu prea bine ce-s alea date cu caracter personal, as vrea sa fac o plangere penala, pentru ca publicarea unor astfel de informatii de catre un functionar public este infractiune.

Are cineva un model/baza legala pentru o astfel de sesizare?

Multumesc.
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Initiativele sunt tardive, HCL-ul trebuia contestat in termen de 30 de zile, termenul a trecut de mult. Acum, sunt cativa postaci de partid care-si fac campanie mascata, desi ei stiu deja ca nu au nici o sansa. Se bazeaza doar pe faptul ca vor primi o hotarare definitiva la Pastele Cailor, probabil dupa alegeri.

Singura solutie este contestarea individuala, model aici: velicu.eu/juridice/contestatie-decizie-taxa-salubrizare/

Dar si contestatia asta e cu sanse reduse de succes, iar in Justitie puteti merge cu ea abia la toamna.
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal recomand sa achitati pana la 30 Aprilie cu reducerea de 40%-60%, deoarece asta nu va ia dreptul de contesta apoi Decizia de Impunere. Insa daca nu respectati termenul dat, ramaneti de plata cu toata suma. Iar moartea si taxele, sunt inevitabile. O sa aveti in viitor nevoie de un certificat de atestare locala, si nu vi-l dau pana nu platiti cei 960 lei + penalitati de intarziere...
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Dr. Laurentiu Scopelitis a scris:

Link-uri utile:
[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ]


Iar isi fac baietii de la USR campanie? Abia in Martie s-au trezit? Penibil. Sa-i vezi ce frumos se aliaza cu PSD la alte sectoare... Sunt experti in blaturi, pariez ca s-au bagat la contestare fix pentru ca nu au nici o sansa, mimeaza si ei Opozitia ca sa faca schimb de locuri cu Puterea actuala la urmatoarele alegeri...

Daca nu s-a facut plangere prealabila in 30 de zile de la data comunicării actului (asta include si postarea pe situl PS4), te duci degeaba in contencios administrativ, pierzi pentru nerespectarea procedurii prealabile.

(1) Înainte de a se adresa instanţei de contencios administrativ competente, persoana care
se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act
administrativ individual trebuie să solicite autorităţii publice emitente sau autorităţii ierarhic
superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului,
revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Un grup de WhatsApp e greu de moderat/organizat. O varianta ceva mai buna ar fi un grup inchis de FB.

Insa daca nu gasiti baza legala, ne zbatem degeaba.

Trebuia facuta plangere prealabila la HCL, in termenul legal, pentru a avea posibilitatea de a solicita anularea ei. Acum, tot ce cred ca ramane de facut, este urmarirea si sustinerea proceselor deja existente, si mentionate mai sus.

Somnul cartierului naste abuzuri legislative...

[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]
Gata, lamurit, in Certificatul Constatator apar doar CAEN-urike principale, toate le gasesti doar in Furnizare Informatii Extinse. Se poate lua si acesta online pe onrc.ro, costa 24 de lei achitabili cu cardul.
Act constitutiv: aproximativ 40 CAEN-uri.

Certificat constatator: 8 CAEN-uri la terti, 3 la sediu.

Tip model declaraţie: model 2 nr. XXXXX din XX.YY.ZZZZ.

Cineva mi-a explicat ca certificatul constatator nu contine toate CAEN-urile inregistrate la ONRC, ci doar o parte.

Tind sa cred ca exista discrepante intre actul constitutiv si ce s-a declarat la ONRC.

Ati auzit de situatii similare?