avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate elenamitroi

Activitate elenamitroi

Răspuns la discuția Drepturi de succesiune
Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi de succesiune
Multumesc mult. Dupa decesul meu sotul mosteneste 1/4 din apartamentele mele, respectiv fiica lui dupa decesul acestuia? Testamentul sau donatia pot fi atacate?
Buna ziua,
Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin vanzare cumparare de la parintii mei .Dupa divort am cumparat o casa cu actualul meu sot { m-am recasatorit} dar cu care nu eram casatorita legal la acea vreme si casa este numai pe numele lui. Ne-am casatorit legal, am mai cumparat o casa si un teren.Actualul meu sot are si el o fiica din prima lui casatorie cu care nu a prea pastrat legatura. Intrebarea mea este ce drepturi are fiica sotului la propietatile noastre si ce drepturi am eu in situatia unui presupus deces al sotului. In cazul in care sotul ar dori sa-i lase o casa m-ar ajuta semnatura ei data la un notar ca nu are alte pretentii la succesiune? Cat de valabil e acest act?
Va multumesc anticipat..
Buna ziua,
Sunt nascuta in martie 1959, am 34 de ani de munca{ inca lucrez}din care 19 ani in grupa a-II-a, la care se adauga de 3 ori cate 1 an de somaj. Cand ma pot pensiona anticipat? Mi se aplica penalitati daca am 8 ani peste stagiul de cotizare?La depunerea dosarului de pensionare mai pot lucra pana la iesirea deciziei sau trebuie sa inceteze CIM-ul? La pensionarea anticipata se adauga grupa si somajul?
Multumesc
Buna ziua,
Sunt nascuta in martie 1959 si m-am angajat in august 1978. Am lucrat pana in august 1998. In perioada ianuarie 1979- iunie 1982 am beneficiat de grupa a II a conform Ordonantei 50/90 pct 58 in procent de 100%, in perioada iunie 1982- mai 1992 am avut grupa a II a in procent de 75% conform Ord 50/90 pct 116; intre ianuarie 1993- martie 1994 grupa a II a Ord 50/90 pct 116 in procent de 75% iar intre august 1995- august 1998 grupa a II a conform Ord 50/90 pct 116 in procent de 75%. Din august 1998 pana in noiembrie 2000 am fost in somaj, Din martie 2001- octombrie 2006 am lucrat, dupa care iar am fost in somaj din octombrie 2006 pana in octombrie 2007. Din noiembrie 2007 pana in noiembrie 2009 am lucrat iar in noiembrie 2009 am intrat in somaj pana in noiembrie 2010 data la care m-am angajat pana in prezent.
Fata de cele prezentate, va rog frumos sa-mi spuneti la ce varsta pot iesi anticipat la pensie.
Va multumesc