avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Activitate gheorgheulici

Activitate gheorgheulici

Candva, era posibil sa soliciti expertiza de specialitate legislatia muncii. Actualele reglementari mai permit asa ceva ? Fiind in situatia mentionata la inceput (intreprinderea lichidata, nici lichidatorul si nici detinatorul de arhiva nu mai au documentele care au stat la baza inscrierii din Carnetul de munca din anul 1990, inscriere care nu specifica procentul -subintelegand 100%), mai pot face ceva ? Sau pierd dreptul la grupa a II-a cu toata hotararea instantei care precizeaza ca perioada 1983 - 1989 va fi valorificata in grupa a II-a de munca ?
Se mai admit probe cu martori - fostul director ? Alta cale ? Multumesc.
In Carnetul de munca am inscris inca din anul 1990 faptul ca in perioada 1983 -1989 m-am incadrat in grupa a II-a de munca. La pensionare, Casa de pensii refuza valorificarea grupei de munca, in final, dupa aproape doi ani, dispun de o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila care obliga Casa de pensii la valorificarea in grupa a II-a a perioadei respective. Mai pot avea probleme din cauza nementionarii procentului ? Sau dupa cum sper eu, e OK, la acel moment nefiind obligatorie o astfel de mentiune.
Intreprinderea a fost lichidata prin 1995, detinatorul arhivei nu are decat statele de plata, nimic altceva. Nu pot aduce noi documente. Ce parere aveti ?
Răspuns la discuția Grupa a II-a de munca in chimie
Multumesc foarte mult pentru amabilitate si promptitudine.
Dispune cineva de Ordinul MIChP nr. 969 din 1990 ?
Sau stie cineva de unde pot sa-l obtin ?
Am nevoie urgent.