avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate nico_logo

Activitate nico_logo

Buna ziua. Am apelat la o firma de consultanta pentru un dosar de fonduri europene. Consultatia costa 2000 euro. Am platit 650 euro la depunerea dosarului, iar diferenta 1350 urmand a fi platita dupa aprobarea dosarului si era plata pentru implementarea proiectului. Proiectul ne-a fost aprobat, dar din motive personale a trebuit sa renunțăm, inainte de a semna finantarea cu statul si nici implementarea nu a mai avut loc. Am sunat la firma de consultanta si am anuntat ca renunt la proiect, intreband totodata daca mai trebuie sa fac ceva sau sa platesc ceva si mi s-a spus ca nu, nici macar in scris ca renunt. Ok. Acest fapt s-a intamplat pana in data de 10 iunie. In data de 23 august primesc o factura pe mail pentru implementarea proiectului emisa in data de 09.08 cu data scadenta la 14.08. Wooow... mi-a picat fata, desi mi se pare destul de dubios. Emisa pe 9, termen de achitare 14 si ei o trimit pe 23...... Am luat contractul si am recitit, cu gandul sa ma adresez unui avocat. In contract scrie asa : " in cazul in care clientul decide sa nu continue implementarea proiectului se obliga prin prezentul contract la plata unui onorariu catre consultant in valoare de 1350 euro, intr-un termen de maxim 5 zile lucrătoare , de la momentul în care ar fi trebuit sa demareze implementarea proiectului sau semnarea contractului de Finantare Nerambursabila cu Autoritatea Contractanta." Woooow... !!!!!! Apoi m-a suna foarte revoltat directorul firmei de consultanta,nu mai vorbisem cu el pana atunci, ca mi-a emis factura pentru implementarea proiectului si cand o platesc. Eu i-am explicat respectuos ca am renuntat la proiect, ca am anuntat din iunie si pentru ca nu am beneficiat de implementare nu am de ce sa platesc, ca daca nu ii convine sa ma dea in judecata, avand in vedere ca in contract scrie ca daca renunt la proiect trebuie sa imi emita factura in 5 zile ca sa o platesc, iar ei s-au trezit dupa 3 luni sa imi emita factura si sa mi-o trimita pe mail dupa ce expirase data scadenta! Apoi a inceput sa tipe la mine si sa ma ameninte ca ma taraste prin tribunale pe la Timișoara, pe la Arad, desi atat eu cand si firma suntem din Bucuresti, ca imi arata el mie ca o sa scoata ultimul leu de la mine, ca o sa isi recupereze el toti banii si mi-a trantit telefonul in nas.
Problema mea este: e dubioasa factura trimisa dupa atatea luni si trimisa pe mail dupa data scadenta? Daca nu o platesc si ma da in judecata cine ar avea câștig de cauza? Va multumesc
Răspuns la discuția Taxa judiciara de timbru?
eu nu inteleg un lucru, cum s-a calculat valoarea de impunere trecuta pe certificatul fiscal care este compusa din suma terenului si a suprafetei locuite+anexe ? de ce nu se trece valoarea pt casa si valoarea pt teren asa cum vrea instant sa vada?
Buna seara. Am pe rol un proces de uzucapiune si accesiune... am efectuat expertiza tehnica extrajudiciara , iar acum am ajuns la taxa de timbru. Am primit o comuncare adresa prin care mi se comunca faptul ca trebuie sa platesc taxa de timbru in cuantum de 1338 ron. asta e ok , dar urmeaza o nota care nu o inteleg : " Pune in vedere reclamantei sa indice valoarea de impunere a terenului, in functie de care se va si timbre primul capat de cerere cf art 3 OUG 80/2013, la valoare, sub sanctiunea anularii cererii. taxa de timbru deja stabilita pt cap 2 al cererii in functie de valoarea de impunere a contructie cf certificatului fiscal" .Conform certificatului de atestare fiscal valoarea de im punere a imobilului este 24660 si scrie ca este pentru casa si teren, cum pot stii defalcat valoarea pentru fiecare in parte, casa , respectiv teren?? multumesc
este platit si pentru asistenta si reprezentare instant
buna seara. am si eu o intrebare, va rog. ce se poate face in cazul in care un avocat este neserios, a incasat onorariul, nu se prezinta la termene, etc... multumesc
Multumesc pt raspuns. Fiica pe mama o bate, dar nu face scandal ca sa auda vecinii macar sa se sesizeze pe a suna la 112. am luat in calcul varianta asta,dar nu ia niciun tratament pentru ca nu I-l cumpara mama sa si ea, din cate stiu refuza trantamentul, pentru ca nu vrea sa inteleaga ca este bolnava. Si varianta daca ajunge la psihiatrie si o da din nou acasa pe semnatura mamei sale, tot la gara aia ajungem.....
Buna ziua! Cunosc un caz care pe mine ma oripileaza!!! Intr-o familie exista o perosana de 23 de ani diagnosticata in urma cu 5 ani cu depresie anxioasa. de 2 ani nu a mai iesit din casa, nu are prieteni, scoala nu a terminat-o. Mama ei o intretine, ii este frica de ea pentru ca o cam bate si nu vrea sa o duca la doctor pentru a o trata, iar cand au incercat rudele sa ii explice mamei ca nu este bine ceea ce face a reactionat violent verbal si nu a mai vorbit cu acestia!! Tatal sau nu are nicio pozitie, nici macar de decizie asupra propriului copil, nu-l prea intereseaza pentru ca sotia sa nu l-a lasat sa se implice in problemele fetei.
Ar putea exista o cale legala prin care mama sa fie obligata sa o duca la doctor pentru ca fata daca e intretinuta de mama nu vrea sa iasa din casa , sa munceasca si sa socializeze.