avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate loredana_elena

Activitate loredana_elena

Buna seara,
In anul 2011 am fost actionata in instanta de catre asociatia de proprietari pentru neplata intretinerii si a penalizarilor aferente acesteia. Asociatia de proprietari a avut castig de cauza ( mi se pare ceva firesc), iar eu am fost supusa la plata intretinerii plus cheltuieli de judecata. Instanta a hotarat sa nu platesc penalizarile deoarece asociatia nu a putut demonstra modul de calcul al acestora. La cateva luni cheltuielile de judecata mi-au aparut la intretinere, direct in Totalul de plata pe luna respectiva. Inainte de a fii acctionata in instanta (cu 3 luni innainte) mi-am luat angajamentul scris ca voi platii intretinerea pe luna respectiva plus o suma in plus pentru a putea ajunge la zi. In anul 2015 februarie am platit suma de ~ 8000 lei, ajugand pe sold 0, mai putin cheltuieli de judecata in valoare de 800 lei. Nu am dorit sa platesc acea suma deoarece am solicitat de la asociatie o copie a chitantei din care sa reiasa suma aceea (cum ca ei ar fi platit suma de 800 catre avocat) inca din anul 2012 iar acestia nu au dorit sa mi-o arate. Din martie 2015 si pana in prezent imi platesc la zi intretinerea dar in continuare figurez cu suma de 800 lei restanta. Luna aceasta mi-au fost aplicate penalizari in valoare de 90 lei, Am cerut explicatii si mi s-a transmis ca suma de 800 lei reprezinta intretinerea pe lunile trecute si penalizarile sunt pentru intarzieri, ca as merge cu 3 luni in urma la plata. Au mai adaugat faptul ca in momentul in care eu am achitat ~ 8000 lei am achitat si cheltuielile de judecata. Le-am aratat chitantele primite de la casierie pe care scrie ca sumele respective au fost incasate pentru intretinere, nu si pentru cheltuieli de judecata.
Intrebarile mele:
Nu ar fi fost normal sa mi se taie o chitanta cu suma de 800 lei reprezentand cheltuieli de judecata?
Este normal cum au procedat ei?
Penalizarile nu sunt cam mari?
Ce pot face in aceasta situatie?

Va Multumesc.
Loredana
Buna ziua,
Ma numesc Loredana iar problema mea este urmatoarea:
am primit pensie cu chiu cu vai pana cand am implinit varsta de 18, la acea data am hotarat sa merg la tribunal si sa il actionez in instanta pe cel care mi-a dat viata, am primit hotararea prin care el era obligat sa-mi plateasca pensie alimentara in cuantum de 190 lei pe luna, iar de atunci si pana acum cand am 23 de ani am fost nevoita sa-l actionez in instanta in fiecare an deoarece dupa ce trecea un an el nu-mi mai trimitea nimic desi in fiecare an ii trimiteam prin mandat postal cu confirmare de primire adeverinte de la liceu sau de la facultate pentru a-i dovedii ca inca imi continui studiile. Desi anul acesta am vrut sa renunt la a-l mai actiona in instanta a avut nesimtirea sa se prezinte la usa mamei mele dupa 23 de ani si sa-mi reproseze ca el pana acum mi-a dat 500 de milioane si ca ce tot urmez atatea scoli, ca el nu e obligat sa ma intretina pe mine in a continua o facultate.
Acest lucru m-a deranjat enorm iar zilele trecute am fost la judecatoria sectorului 3 pentru a depune o noua cerere de chemare in judecata iar doamnele de la dactilografie mi-au spus ca ele nu mai fac asa ceva deoarece s-a schimbat codul civil.
Rugamintea mea este daca cineva imi poate da un model de cerere pensie alimentara pe noul cod civil.

Va multumesc frumos

Loredana