avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate florin19801980

Activitate florin19801980

Am fost in aceiasi situatie numai ca invera somiciliu in bucuresri resedinta in ilfov
Avand viza de resedinta in bucuresti dosarul va ramane la dgs sector x pana la expirarea vizei de resedinta ( viza de resedinta ne putand fi anulata decat pein judecatorie) in caz ca pana atunci rezolvati in alta adresa din bucuresti sa prwlungiti viza anuntati dgas schimbul de resedinta la noua adresa in caz ca reveniti la domiciliu din ilfov mutati dosarul din bucuresti in ilfov
Stau in bucuresti buletin adresa in bucuresti apartament si vreau sa fac viza de flotant de resedinta in ilfov la parinti sunt pensionat definitiv intrebarea este: trebuie sa mut si dosarul de pensie din bucurești in ilfov pensia o iau prin banca in cont.
Mentionez ca fac doar viza de resedinta nu schimb buletinul
Va multumesc
te duci platesti IML-ul si cam 30-45 zile te cheama politistul care se ocupa de dosar sati aduca la cunostinta alcolemia si restul etc.
daca nu te duci sa platesti IML-ul poate dura mai mult am inteles 134 ron parca am platit eu IML-ul.
eu am inteles ca dupa noul cod penal daca ai peste 0,80 in sange se anuleaza indiferent caca primesti cu suspendare ori nu si in cazul amenzi penale la fel se anuleaza.
in schimb nu stiu ce se intampla daca : ca in cazul meu 1 si 0,75 alcol in sange procurorul a dispus dupa 6 luni aproape neinceperea urmariri penale ci doar o amenda ADMINISTRATIVA 1000 ron + 200 ron cheltuieli judiciare parca scria . mai este valabil aceasta masura dupa noul cod penal ? nu in cazul meu eu miam luat permisul sant ok acuma :)
ma refer pe cei cei prind de acuma in colo daca li se poate da doar amenda administrativa fara sa le fie anulat permisul :)
am primit rezultatul si toate cele dela procuratura nu am fost trimis in instant mia venit amenda administratica am fost am achitato 1000 ron plus 200 ron celtuieli judiciare cu facturile achitate am fost inapoi la procuratura mia stampilat semnat etc am unblat putin ca nu se stia unde e permisu adica pipera udriste ilfov oricum sant multumit prima abatere in 15 ani de permis alcolemie 1la mie si a 2 proba 0.75 la mie in sange am fost cooperant am gresit miam asumat greseala am fost frumos la recoltarea de probe am platit imediat IML "analizele" nu am lovit pe nimeni nu am facut accident miercuri am umblat dala 8:30 pana la 15:00 cu acte etc mi-se pare normal pentru prima abatere in cazul meu sa simt si amenda si aproape 6 luni fara cateva zile pentru fapta mea . "sami fie invatatura de minte "
am tinut mereu legatura cu politia si am cooperat cu politistul care se ocupa de dosar am fost si la procuatura sa ma interesez de dosar.
totul sa facut pe legea noua scrie in hartia dela procuratura pe legea din 2014 a 2 parca cand a intrat in vigoare noua lege .
chear va doresc la toti cei care sant la prima abatere si au o alcolemie cat de cat aproape de limita admisa si va oprit aproape de casa "pe mine la 500-1000 metri " pana la magazin nui o scuza asta .
va doresc sa scapati doar cu o amenda administrativa la prima abatere dacai langa casa si aveti o alcolemie aproape de limita .toate acestea se iau in considerare de catre procurer politistul care instrumenteaza dosarul si politisti care vau oprit si intocmit actele.
in incheere as dori sa va spun ca toti santem oameni si gresim dar sa ne asumam greselile si gravitatea lor cred ca am fost cinstit si linistit si am cooperat ma ajutat find si la prima abatere fara nici un fel de cazier sau amenzi problem cu politia in 15 ani de permis conducator auto.
sper sa va bucurati pentru mine si poate la alti in situatia mea sa va dau o speranta


Domnul Patrascu am o intrebare pentru dumneavoasta daca puteti sa imi raspundeti va multumesc anticipat .
am un prieten care a fost oprit de catre politie prin 2008 oricum alcolemie 1,5 in sange si masina expirase numerele rosii deci ne inmatriculata in 2012 parca mia spus sa a primit amenda cheltuieli de judecata lea achitat de atunci pedeapsa cu suspendare permis anulat.
imi puteti spune el acuma ca-sa ia permisul inapoi ce anume trebui sa faca : 1-sa faca scoala si sa dea sala si traseul . 2- sa dea doar traseul "a avut doar categoria B"
adica daca eu am fost prins acum 6 luni cu o alcoolemie de 1la mie si proba 2= 0.75 la mie in sange si dosarul este inca la procuror si in cazul in care imi da amenda tot imi anuleaza permisul ? :(
CYAN si ca o idea cineva a spus " traesteti viata in asa fel incat sa nu se bucurene nimeni la moartea ta " daca la un necunoscut ai spus ii strici bucuria chear daca nar fi reala gandestete daca ai cunoscuti ce leai spune si dori lor :) pacat pentru tine ca judeci toti oameni la fel fara sai cunosti.
De ce e lumea atat de rea incat nu se poate bucura de binele altuia si trebui sai intunece bucuria sau sperantele :din rautate " sa ai parte de cemi doresti tu mie - CYAN si sami vina si cu executare ca esti fara bun simt si nu vrei decat raul semenilor tai chear daca a fost un moment de slabiciune sau din itantie sati dea dumnezeu sa vezi si cu alti ochi justitia
Inseamna ca am scapat destul de ieftin doar cu 3-4 luni suspendare si 1000 ron amenda va multumesc pentru raspunsuri toata stima .
sper sa nu mai trec prin asa ceva :)

Am avut 0.48 in aerul respirat in sange mia iesit 1.00 prima proba si 0.75 a doua proba ma chemat la politie si mia adus la cunostinta .
acuma a spus politistul ca urmeaza sa zica procuroarea daca incepe urmarirea penala sau imi da doar amenda si 3-4 luni permisul suspendat :)
ce credeti ca va fi ???? :) (mia spus sal sun la sfarsitu saptamani viitoare sami zica)

mia spus astazi politistul ca am scapat doar cu 3 luni suspendarea permisului si amenda administrativa :) "banuiesc ca asta inseamna ca nu mia dat inceperea urmarirei penale "NU?" si ca mai dureaza 1-2 luni pana imi vin hartiile acasa si toate cele.
cam cat o fi amenda administrativa ? si cum sa procedez mai repede cu actele ?