avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate liliana_mihaela

Activitate liliana_mihaela

Buna ziua, as dori sa intreb:
1. Au dreptul politistii sa vina la poarta ta sa intrebe de sotul tau si sa-l legitimeze?, pe motiv ca sunt de la emigrari? Desi politistii s-au legitimat verbal doar unul! Mentionez ca sotul este cetatean MD dar are actele in regula!
2. Mai mult imi cerea si mie actele si am refuzat pentru ca motivul invocat nu mi sa parut plauzibil (noi am avut o vizita a 2 persoane de la emigrari acum 4 ani si nu mi-a cerut actele am stat de vorba si in plus era o persoana cu care am dat un interviu care se da la ei acolo..)
3. Cu alte cuvinte eu mi-am dat seama ca acestia au mintit de ce au venit si nu am vrut sa ma legitimez. Ce parere aveti?
Multumesc, pentru lamuriri!
Bine, am gresit..., ma refeream la concediu medical!
Nu se pot lua 80 de zilede CM inainte nastere?
Totusi am o neclaritate, se poate intra in CCC2 la 6 luni de sarcina? (aproximativ 24, 25 de saptamani de sarcina?), sau trebuie sa ma intorc la munca o luna de zile?
Buna ziua, as dori sa intreb daca in momentul in care bebelul meu face 1 an si 11 luni eu sunt insarcinata in 6 luni, pot sa primesc indemnizatie pentru cel de-al 2-lea copil? Am specificat 1 an si 11 luni pentu ca in ultima luna va sta tatal acasa! Iar indemnizatia cum se va calcula, in cazul in care primesc 1200 ron plus alocatie de 200 ron?(, cumva va fi 85% din 1200 si tot 85% din ultimele trei luni in care voi fii in concediu prenatal? ).
Multumesc!