avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Activitate lteseleanu

Activitate lteseleanu

Discuție Contract arenda
Buna ziua, in baza unui certificat de mostenitor in anul 2009 am intrat in posesia a 4 HA de pamant. In anul 2009 banii de la arenda care i se cuvenea tatalui meu, a luat-o soara mea care in momentul dezbaterii succesiunii a dat declaratie ca renunta la mostenire. Toate bune si frumoase, am tacut din gura si m-am dus in anul 2010 la arendas cu actele pentru pamant in regula sa-mi faca contractul de arenda pe numele meu. Mi s-a facut contractul de arenda iar in primavara anului 2013 am notificat arendasul ca vreau sa-mi vand pamantul si daca vrea la il cumpere la pretul la care gasisem deja cumparator. N-ea facut pe mine si pe verii mei care ne-am hotarat sa vindem, "hoti', "derbedei" in toate felurile, am asteptat cele 30 de zile nu a vrut sa cumpere pamantul , dar acum am ramas cu o problema legata de ultimul an de arenda respectiv 2013 nu vrea sa ne dea banii din arenda. Am fost la el la ferma si se ascunde ca o potarnice, la telefon nu vrea sa raspunda. Va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a putea toti verii sa ne recuperam banii neplatiti de arendas. este vorba in total de 15 HA. Va multumesc.
Buna ziua, sotul meu este diagnosticat de 17 ani cu scleroza multipla. Afost in campul muncii pana in iunie 2013( are o vechime in munca de 31 de ani si varsta lui este de 50 ani) cand medicul de medicina muncii de la serviciu sotului ne-a indrumat catre comisia de pensionare, nemaiputand acorda viza de medicina muncii din motive medicale. Sotul a plecat de la serviciu cu acordul partilor si am inceput demersurile pentru obtinerea certificatului de incadrare in grad de handicap unde s-a incadrat in gradul de handicap Accentuat, TIP HANDICAP I, deficienta functionala accentuata. Dupa obtinerea certificatului de handicap, am mers cu dosarul la "comisia de pensionare", unde a fost incadrat in gradul de invaliditate III, iar doamna doctor ne-a si atras atentia ca putem sa facem contestatie, pe dansa nu o intereseaza certificatul de handicap, chiar a fost deranjata ca am obtinut acest certificat. Mi se pare ca s-a facut o mare nedreptate si as dorii daca puteti sa ma ajutati cu pasii care pot sa ii urmez in contestarea acestui grad de pensionare. In asteptarea unui raspuns, va doresc o zi linistita.