avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate Licri

Activitate Licri

Buna ziua!

Am primit o amenda de circulatie acum vreo luna jumatate..in calarasi..am depasit viteza legala ..circuland cu 81 in localitate..mi s a inmanat pv insa fiind noapte nu am sesizat ca agentul constatator mi a trecut gresit punctele..mai mult cu 2..am achitat deja amenda de atunci dar vreau sa fac contest.la judecat.cum trebuie procedat? Stiu k tb platita taxa de timbru..cum tb formulata plangerea? Ce mai tb sa fac?
Multumesc frumos
Multumesc frumos
Deci...sunt indreptatita sa cer si ore suplimentare?
Programul e o zi cu o zi. .12 ore lucrez...12 stau..cum am spus si in prima postare..daca lucrez 15 zile* 12.. sunt 180 ore..dc luna are ..sa zicem 168 ore...diferenta de 12 ore o constituie orele suplim..
Stiam ca angajatorul este obligat sa plateasca cele doua ore..nedumerirea mea era dc..conform pontajului..angajatorul va plati totalul orelor din pontaj..diferenta rezultata fiind ore suplimentare.
multumesc frumos
Buna ziua!

Va solicit sprijinul in urmatoarea problema..sunt angajata de 5 ani la actualul loc de munca. In prezent, sunt in concediu de cresterea copilului urmând ca pe data de 7 sa încep activitatea. Am optat pentru indemnizatie de un an iar tatal a refuzat ultima luna optionala.Stiu ca pot solicita reducerea programului cu două ore pentru proaspetele mamici pana la varsta de 2 ani.Programul de lucru este de o zi cu o zi..12 ore lucrez..12 stau acasa.Deci voi putea lucra 10 ore si sa fiu pontata la 12 ore..intrebarea mea este..dc intr o luna lucrez 15 zile* 12 ore..180 ore..daca luna e ..sa zicem de 168..diferenta ..imi rezulta ore suplimentare..mi se vor plati? Mi se cuvin? Si cu program redus...si cu ore platite?

Multumesc frumos