Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestare amenda circulatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestare amenda circulatie

Buna ziua!

Am primit o amenda de circulatie acum vreo luna jumatate..in calarasi..am depasit viteza legala ..circuland cu 81 in localitate..mi s a inmanat pv insa fiind noapte nu am sesizat ca agentul constatator mi a trecut gresit punctele..mai mult cu 2..am achitat deja amenda de atunci dar vreau sa fac contest.la judecat.cum trebuie procedat? Stiu k tb platita taxa de timbru..cum tb formulata plangerea? Ce mai tb sa fac?
Multumesc frumos
Nu mai puteti face plangere, ati depasit termenul.

OG nr.2/2001:

ART. 31

(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

(2) Partea vătămată poate face plângere numai în ceea ce priveşte despăgubirea, iar cel căruia îi aparţin bunurile confiscate, altul decât contravenientul, numai în ceea ce priveşte măsura confiscării.