avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate cornelius65

Activitate cornelius65

Pe data de 2.05.2013 mi-a fost suspendat permisul ptr viteza (109 in localitate).
:worthy:-motivul pptr care ma grabeam era destul de intemeiat
Am facut contestatie a PV in temeiul OG 201. - art.16 pct 7 (confirmat de martor) si in data de 25.09 contestatia a fost respinsa.
Trebuie sa predau permisul si as dori sa stiu daca termenul de 15 zile curge de la data procesului (25.09) sau pot sa astept redactarea sentintei ??(care comf avocat poate dura si o luna )-si apoi sa-l predau (mentionez ca locuiesc in Bacau iar evenim. s-au petrecut in jud Neamt)
De solutia instantei am aflat de pe portal si inca nu am primit nimic oficial!
Nu vreau sa risc majorarea cu 30 de zile si sunt la limita
Intentionez sa beneficiez de art.104-OG195 si indeplinesc conditiile art. 221 - HG1391
PV se afla la dosar si ptr a ma prezenta la examen de redobandire permis(13 din 15)
am nevoie de el
Trebuie sa merg la Judec. Neamt ptr a-mi ridica Dosarul?
Varianta recursului mi se pare hazardanta desi as avea motive suficiente
(am obosit sa caut intelegere, nu mai am resurse - cu risc major de a-mi pierde serviciu #-o )
Răspuns la discuția Contestatie PV
La intrare in loc aveam 109(conf poza radar)am incetinit, iar in momentul in care au aprins girofarul si i-am vazut, m-am uitat in bord aveam 85.- fapte confirmate de martor
Dupa parerea mea nu au fost intrunite cond. OG2/2001 art16.(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
Discuție Contestatie PV
In data de 2 mai 2013 (in joia patimilor) in urma inundatiilor produse la casa parintilor din Suceava ma deplasam cu un coleg de serviciu de la Moinesti-Bacau, spre locul cu pricina, pentru a mai salva ceva de acolo. (anvergura dezastrului era infioratoare - imagini din locuinta fiind prezentate si la "OBSERVATOR"
In jud Neamt am fost oprit de radar cu 109Km (poza) la intrare in localitate (unde am incetinit). Am incercat sa explic agentului situatia, de ce ma grabesc, cat si faptul ca sanctiunea poate avea urmare pierderea locului de munca dar a ramas intransigent, motivand ca "ma intelege dar trebuie sa aplice legea" A trecut la redactarea PV pe care mi l-a dat sa il semnez, moment in care am constatat ca rubrica "Alte mentiuni" era deja complectata de agent - "Nu are mentiuni".In momentul in care mi-am exprimat nedumerirea, m-a informat ca "daca am obiectii pot face contestatie in term. de 15 zile si poate am castig de cauza".
Am facut intocmai, asistat de un avocat, invocand og.2.2001 art.16 alin 7 si citarea ca martor a colegului care a vazut ca dupa intrare in loc incetinisem si a fost martor si la intocmirea PV dar contestatia a fost respinsa (nu am primit inca hotararea).
Avocatul mi-a explicat ca formularea "sub sanctiunea anularii PV" din art de lege poate fi relativa(???)
Mai exista si alte elemente in neregula :
-martorul (colegul care se afla cu mine) nu a fost solicitat de agent
-data de pe PV e gresita : 3.05 si nu 2.05
- certif omologare radar arata ca aparatul a fost testat in data de 3.04 dar a fost predat impreuna cu certif. in data de 3.06.2013 Acest element nu au fost administrat de avocat
Cu mentiunea ca sanctiunea atrage de la sine pierderea locului de munca, (2 copii 48 ani), nu am mai avut alte "incidente" - considerati ca are rost sa fac recurs!