avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1815 soluții astăzi
Forum Activitate emilianicolau

Activitate emilianicolau

Buna ziua,


As vrea sa stiu daca la baza de calcul a indemnizatiei crestere copil se ia in calcul venitul net inainte de impozitare sau dupa impozitare. Tichetele de masa/ cadou se iau in calcul?

Cu multumiri,
Emilia Nicolau
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:
Am un baietel in varsta de 2 ani si 10 luni pentru care sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani si 10 luni si doua saptamani Dupa care voi incepe serviciul si va intra sotul in CIC o luna si jumatate. Mai am inca un baietel in varsta de 1 an si jumatate pentru care primeam un stimulent de 600 lei.
Intrebarile mele sunt:
1) Eu pot beneficia de stimulent de insertie pentru copilul nr.1 pana implineste 3 ani (are certificat de handicap) si ulterior pentru copilul nr 2 pana va implini varsta de 2 ani?
2) In perioada CIC a sotului va primi stimulentul pt copilul nr. 2 in val de 600 lei? Trebuie sa depuna vreun dosar la primarie?


Cu multumiri,

Emilia Nicolau

Multumesc frumos.

Emilia Nicolau
Buna ziua,

Am un baietel in varsta de 1 an si 10 luni si inca unul de 6 luni. Mentionez ca primul are certificat de handicap, pe baza caruia am facut anul trecut prelungire de inca un an pentru indemnizatie. Anul acesta vreau sa prelungesc CIC-ul cu inca un an pentru primul baiat. In total vor fi trei ani indemnizatie pt copilul cu handicap.
Intrebarea mea este..... bebe 2 mai primeste stimulent de insertie pana ce copilul cu handicap face trei ani?

Multumesc.
Emilia
In cazul copilului cu handicap ( certificat grav sever ) tatal este obligat sa isi ia o luna de concediu crestere copil in primul an de viata al copilului? Mentionez ca, ca mama, initial am optat pentru un singur an de indemnizatie crestere copil. Ulterior au intervenit niste probleme cu copilul, am obtinut certificat de handicap grav sever, si prin urmare mai vreau sa stau un an acasa cu el deoarece necesita supravegherea mea. Doar ca cei care acorda indemnizatia mi-au spus ca o luna trebuie sa stau pe bara ( fara sa primesc nici un ban) deoarece trebuia sa aplice sotul o luna conform legii pentru aceasta indemnizatie. Este posibil asa ceva? Multumesc frumos pentru raspuns. Emilia