avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate abytza

Activitate abytza

Cat mai pot circula in aceste conditii cu respectiva masina ?
In cazul in care eu am demarat procedura de inscriere a autoturismului mai pot circula cu el, daca am toate actele in regula , aici ma refer la ITP si RCA -ul pe numele fostului proprietar AB. si nu am depus dosarul la Politie pentru a scoate alte placute de inmatriculare
In cartea masinii vor fi trecuti si ceilalti detinatorii care nu au finalizat procedura . ???
Multumesc de raspuns .
Eu detin copie dupa contractele de V-C + adeverinta de la taxe facute
- intre AB si CD
- intre CD si EF
si am contract V-C intre mine si EF + fiscalul

banuiesc ca nu voi mai avea nici o treaba cu fostii detinatori
Am cumparat de curand o masina care in carte de identitate are un proprietar , sa zicem A.B care a vandut masina cu contract V-C soacrei sale C.D . AB a scos de la taxe fiscalul la dat soacrei si a si trecut-o pe talon la instrainarea auto. Soacra C.D nu a inscris masina pe numele ei , doar a luat-o in evidenta la taxe dar a vandut-o nepotului E.F. cu contract de V-C si a scos si fiscalul , acesta a pus-o si el la vanzare si eu MM am cumparat-o cu contract V-C si fiscal de la E.F .MENTIONEZ ca pe carte exista un singur proprietar - A B . La politie trebuie sa prezint si contractele V-C + fiscale ale fostilor detinatorii ai masinii ? Fostii detinatorii nu au fost trecuti in cartea masinii pentru ca nu au perfectat actele pana la capat , eu mai am ceva de facut cu ei ??
Credeti ca o sa am probleme la inscrierea masini pe numele meu atata timp cat ceilalti detinatori nu au dus operatiunea pana la capat ..
Eu am de la ultimul care a vandut-o E.F toate contractele de V-C +fiscale (copii xerox) de la toate tranzactiile facute intre ei.
Daca o iau in evidenta la taxe cat pot circula cu nunerele de inmatriculare ale primului si singurului proprietar din carte daca C.D este trecuta la instrainare pe talon ??
ASTEPT SFATURILE SI PARERILE DUMNEAVOASTRA . MULTUMESC
Răspuns la discuția Titlul de proprietate gresit
multumesc pentru indrumare...
am inteles de la un ingner de la primarie ca instanta este singura cale de anulare a acelui titlu???
Buna ziua. Am un tiltu de proprietate pe 3 suprafete de teren si o casa undeva la tara emis pe numele bunici. In urma masuratorilor cadastrale si a documentatiei depuse la OCPI am primit 3 respingeri de cerere precum ca terenul masurat nu corespunde cu cel din titlul de proprietate ca nr. de lot . Am mers la primarie si am intrebat cum este posibil asa ceva. Raspunsul a fost cat se poate de scurt. In 2000 cand se elibera acele titluri de proprietate se elibera dupa niste adeverinte date de asociatia care muncea pamantul in perioada respectiva.., pe scurt ce am inteles eu este ca domnul cu asociatia a dat acele adeverinte bunici ca sa scape de ea , dar nicidecum pe pamantul cu pricina.Ce pot face eu acum sa pot termina documentatia cadastrala ca am mai si platit masuratorile si intocmirea actelor cu tot cu depunerea dosarelor la OCPI.Se poate anula acel titlu de proprietate si sa-mi elibereze altul conform parcelelor pe care le detin . Tin sa precizez ca bunica a murit si nu este nimeni care sa poata dovedi cele intamplate..Unde sa ma adresez si care ar fii documentele ce trebuiesc. Cat m-ar mai costa aceasta aventura ca dupa toate cheltuielile cu cadastrul am avut senzatia ca am cumparat pamantul de la ei ????#-o