avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Care sunt pasi de urmat in cazul achizitiei unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Care sunt pasi de urmat in cazul achizitiei unei masini cu 2-3 proprietari ?

Am cumparat de curand o masina care in carte de identitate are un proprietar , sa zicem A.B care a vandut masina cu contract V-C soacrei sale C.D . AB a scos de la taxe fiscalul la dat soacrei si a si trecut-o pe talon la instrainarea auto. Soacra C.D nu a inscris masina pe numele ei , doar a luat-o in evidenta la taxe dar a vandut-o nepotului E.F. cu contract de V-C si a scos si fiscalul , acesta a pus-o si el la vanzare si eu MM am cumparat-o cu contract V-C si fiscal de la E.F .MENTIONEZ ca pe carte exista un singur proprietar - A B . La politie trebuie sa prezint si contractele V-C + fiscale ale fostilor detinatorii ai masinii ? Fostii detinatorii nu au fost trecuti in cartea masinii pentru ca nu au perfectat actele pana la capat , eu mai am ceva de facut cu ei ??
Credeti ca o sa am probleme la inscrierea masini pe numele meu atata timp cat ceilalti detinatori nu au dus operatiunea pana la capat ..
Eu am de la ultimul care a vandut-o E.F toate contractele de V-C +fiscale (copii xerox) de la toate tranzactiile facute intre ei.
Daca o iau in evidenta la taxe cat pot circula cu nunerele de inmatriculare ale primului si singurului proprietar din carte daca C.D este trecuta la instrainare pe talon ??
ASTEPT SFATURILE SI PARERILE DUMNEAVOASTRA . MULTUMESC
Ultima modificare: Luni, 30 Decembrie 2013
abytza, utilizator
Cel mai recent răspuns: abytza , utilizator 21:11, 4 Ianuarie 2014
1-Avand in vedere succesiunea de evenimente,si neparcurgerea procedurii de deschidere rol fiscal si inmatriculare de catre toti detinatorii,auto,este evident ca dv nu ati putut incheia un document autentificat sau prin unitate specializata
2-Pentru ca dv sa puteti achizitiona legal,sa puteti fiinaliza procedura de inregistrare auto la autoritatea fiscala si la politie,este necesar sa prezentati documentele de tranzactionare auto intre toti detinatorii pana auto a ajuns la dv
Multumesc de raspuns .
Eu detin copie dupa contractele de V-C + adeverinta de la taxe facute
- intre AB si CD
- intre CD si EF
si am contract V-C intre mine si EF + fiscalul

banuiesc ca nu voi mai avea nici o treaba cu fostii detinatori
Veti avea treaba sa clarificati perioada din cartea de identiotate auto perioada ultimul proprietar inregistrat in carte si restul documentelor pe care le detineti de la detinatorii auto care nu au inteles sa parcurga si sa finalizeze procedura legala de inregiostrare pe rol fiscal si inmatriculare auto
In cartea masinii vor fi trecuti si ceilalti detinatorii care nu au finalizat procedura . ???
In conditiile in care detinatorii succesivi ai bunului auto nu au inteles sa parcurga procedura de inregistrare auto pe rol fiscal si la politie,acestia nu vor fi inregistrati in cartea de identitate a autovehicului
Ramane de clarificat situatia certificatelor fiscale in perioada detinerii auto de catre aceia care nu au inregistrat auto pe rol fiscal

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism CALIN74 CALIN74 care este procedura prin care pot radia un autoturism in cazul in care l-am vindut acum 3 ani si i-am dat cumparatorului si cartea de identitate pt. a putea ... (vezi toată discuția)
Cumparare autovehicul Ciprian19888 Ciprian19888 Buna ziua ! As dori si eu un raspuns avizat la urmatoarea speta . am cumparat un auto inscris in 2005 , prind contract vanzare cumparare fara notar , ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto fara fiscal DanielHerisanu DanielHerisanu Buna ziua, Eu am o problema serioasa referitoare la inmatricularea auto. Am cumparat o masina in data de 13.11.2015 la ora 19:00 vanzatorul fiind un om ... (vezi toată discuția)