avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona_9

Activitate Ramona_9

Chiar asa s a intimplat. Exista hotarirea judecatoreasca data de jud delegat la cererea onrc,nu s a desemnat lichidator,probabil ca ei au trimis citatie la sediul social,nu au fost datorii la finante sau terti,dar existau in balante stocuri si patrimoniu(imobilul precizat).In fine radierea este un fapt implinit din 2011 si inteleg ca nu se mai poate face nimic.Primele 10 alineate din art 237 din legea 31 privind dizolvarea si radierea sc ar trebui sa lamureasca situatia mea(in special al 10) dar am fost la onrc iar ei nu stiu nici o rezolvare cu privire la patrimoniu,pot sa mi dea eventual hotarirea jud privind radierea la cererea lor pt nedepunere bilant. Am gasit o speta pe net asemanatoare in care biroul de carte funciara nu vrea sa transfere dreptul de proprietate asupra unui imobil de pe sc radiata pe administrator decit daca se stipuleaza explicit in hotarirea jud(chiar daca in lege la alin 10 este prevazut)iar in prezent la onrc nu se mai poate face nici o modificare. Este o situatie ambigua iar din discutii parerile sint impartite si se pare ca nu exista o varianta categorica si legala. Pentru orice opinie sint recunoscator. multumesc!
Buna ziua!Am fost plecat din tara iar acum am alat ca ONRC mi a radiat societatea comerciala in 2011 pe motiv de bilant nedepus.Problema este ca am un imobil pe firma si nu stiu cum as putea acum sa il trec pe numele meu(eram asociat unic si administrator).multumesc!(Onrc a radiat firma din oficiu fara numirea unui lichidator)
am o sentinta civila de divort din 2007 si deabia acum in 2013 am vazut ca numele este gresit,se mai poate face o rectificare?multumesc