Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate radiata, situatie patrimoniu nelamurita
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate radiata, situatie patrimoniu nelamurita

Buna ziua!Am fost plecat din tara iar acum am alat ca ONRC mi a radiat societatea comerciala in 2011 pe motiv de bilant nedepus.Problema este ca am un imobil pe firma si nu stiu cum as putea acum sa il trec pe numele meu(eram asociat unic si administrator).multumesc!(Onrc a radiat firma din oficiu fara numirea unui lichidator)
Sunteti sigur ca asa s-a intamplat? Radierea se face in baza unei hotarari judecatoresti. Nu ati avut nimic de plata la stat?? Amenzi, impozite, etc?? Chiar asa, a radiat onrc-ul firma fara plata vreunei taxe??
Dar ma rog, sa presupunem ca este radiata. In cazul asta mergeti la ONRC si faceti o cerere de transfer bunuri de pe firma, catre dvs. persoana fizica. Cu hartia respectiva mergeti la fisc si va declarati bunul pentru impozitare si totodata trebuiea sa inscrieti bunul la cartea finciara. Asta este tot.
trandafir2, moderator
Chiar asa s a intimplat. Exista hotarirea judecatoreasca data de jud delegat la cererea onrc,nu s a desemnat lichidator,probabil ca ei au trimis citatie la sediul social,nu au fost datorii la finante sau terti,dar existau in balante stocuri si patrimoniu(imobilul precizat).In fine radierea este un fapt implinit din 2011 si inteleg ca nu se mai poate face nimic.Primele 10 alineate din art 237 din legea 31 privind dizolvarea si radierea sc ar trebui sa lamureasca situatia mea(in special al 10) dar am fost la onrc iar ei nu stiu nici o rezolvare cu privire la patrimoniu,pot sa mi dea eventual hotarirea jud privind radierea la cererea lor pt nedepunere bilant. Am gasit o speta pe net asemanatoare in care biroul de carte funciara nu vrea sa transfere dreptul de proprietate asupra unui imobil de pe sc radiata pe administrator decit daca se stipuleaza explicit in hotarirea jud(chiar daca in lege la alin 10 este prevazut)iar in prezent la onrc nu se mai poate face nici o modificare. Este o situatie ambigua iar din discutii parerile sint impartite si se pare ca nu exista o varianta categorica si legala. Pentru orice opinie sint recunoscator. multumesc!
(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

Acum se pune intrebarea, vi s-a comunicat respectiva incheiere de radiere?
Daca vi s-a comunicat, inseamna ca exista dovada comunicarii, daca nu ...parerea mea ca puteti initia o actiune in instanta.