avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate _Cataleya_

Activitate _Cataleya_

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
carmensilvia a scris:

:offtopic: puteti sa imi mai dati o data linkul unde se pun filme si seriale recomandate?:)


filme hd
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
carmensilvia a scris:

prin incheierea unui contract de vanzare cumparare:
a) se realizeaza o subrogatie reala cu titlu universal
b) se realizeaza o transmisiune cu titlu particular
c) se realizeaza o subrogatie reala cu titlu particular


nici una
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
carmensilvia a scris:

OvidiuDanut a scris:

carmensilvia a scris:

nici o varianta nu este corecta


Si doar am zis sa nu mai raspund daca nu s sigur. Dar era totusi o obligatie din asta in sarcina superficiarului.....


ce obligatie?


are dreptate Carmen, m-am uitat mai bine pe grila, nu superficiarul are dreptul de a efectua reparatiile de structura, ci proprietarul din cate imi aduc eu aminte.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
carmensilvia a scris:

nici o varianta nu este corecta


eeeeeee, pune si tu grile cu variante :duh:
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
carmensilvia a scris:

titularul dr de superficie constituit asupra unui teren cu constructie:
a) poate cere inscrierea dr sau de prop asupra terenului aferent daca l-a folosit vreme de 10 ani de la moartea propietarului tabular
b) va putea solicita aplicarea regulilor accesiunii la incetarea superficie prin expirarea termenului
c) este obligat sa efectueze reparatiile de structura a caror necesitate intervine pe durata superficie


c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
PHS a scris:

_Cataleya_ a scris:

Posesia
a- se aplica drepturilor reale si celor de creanta
b- este o stare de fapt
c- face sa se nasca un drept probabil de proprietate sau alt drept real.


a,b


raspunsul corect este B si C.

Nu mai pot sa stau sa vad si parerea altora ca incepe Suleyman :D :P
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Posesia
a- se aplica drepturilor reale si celor de creanta
b- este o stare de fapt
c- face sa se nasca un drept probabil de proprietate sau alt drept real.
Răspuns la discuția Facultatea se considera vechime ?
alexafarcas a scris:

FACULTATEA SE CONSIDERA VECHIME IN MUNCA? SUNT ANGAJATA DE 8 ANI INTR-UN CAMIN DE VARSTNICI SI MI SE SPUNE CA NU E VEHIME


nu
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
OvidiuDanut a scris:

La mine se deschide automat un post de radio cand intru pe site, la voi?


la fel...
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
radueugen77 a scris:

Salut forumisti! Vreau sa va supun atentiei un schimb scurt de discutii intre mine si domnul judecator Danilet pe forumul dansului, si sa va intreb ce parere aveti despre aceasta si daca mai sunt colegi de forum in situatia mea si cum procedeaza?


Buna ziua domnule judecator. Inainte sa va supun atentiei acest aspect am asteptat sa primesc ghidul Admiterea INM si in magistratura 2013 pentru a ma documenta si a nu gresi in intrebarea mea catre d-voastra. Intrebarea mea, care de fapt este mai mult o speta sau o situatie mai degraba, este urmatoarea: dupa cum se poate deduce si din interpelarile mele de mai sus , lucrez in cadrul Jandarmeriei si as dori sa incerc pentru examenul de admitere la INM 2014. Daca va mai amintiti, v am rugat sa ma lamuriti care este institutia ( in cazul in care trec examenul, bineinteles) trecerii de la Jandarmerie in magistratura, iar d-voastra mi-ati raspuns ca demisia. De aici incepe problema propriu-zisa deoarece, din ceea ce am dedus, in cazul promovarii examenului, depunerea demisiei trebuie facuta inainte de prezentarea la primul curs adica, de exemplu, anul acesta inainte de data de 07.10.2013 cand se incep cursurile la INM. Insa, pastrand exemplul de anul acesta, in data de 13.10.2013 cursantii au sustinut testarea psihologica si 15 dintre ei au picat.
Concret, referindu-ma strict la mine, pot fi in situatia in care sa trec examenul de admitere, sa-mi dau demisia din Jandarmerie, si daca pic testul psihologic sa raman pe dinafara (ceea ce nu-mi pot permite). Bineinteles ca in situatia mea sunt mai multe persoane deoarece, in afara de cei care au terminat facultatea de curand, majoritatea au un loc de munca de unde trebuie sa plece si nu se mai pot intoarce daca pica acest test, mai ales cei din sistemul public.
In concluzie, va rog sa-mi permiteti 2 intrebari:
1 Asa e, am inteles bine sau gresesc undeva?
2 Daca este asa nu se poate face nimic pentru remedierea acestei situatii, de exemplu ca cele 3 probe sa fie inainte de inceperea cursurilor propriu-zise deci inainte de schimbarea situatiei de serviciu a candidatilor admisi?
Va multumesc frumos si astept raspunsul d-voastra.

Comentariu prin Radu — 23/10/2013 @ 9:10 AM | Răspunde


1. Ati inteles bine. 2. Nu, nu se poate face.

Comentariu prin Cristi D — 23/10/2013 @ 2:14 PM | Răspunde



Nu spun ca mi e foarte frica de acea testare, dar, totusi...cum ar fi sa ramai pe dinafara?
Altfel, spor la invatat si va doresc din suflet sa va indepliniti visul mai devereme sau mai tarziu. De preferat mai devreme:).


nasol :stunned: